Redakcja Polska

Rosjanie planowali zamach na szefa niemieckiego koncernu zbrojeniowego

12.07.2024 11:57
Stany Zjednoczone i Niemcy udaremniły rosyjski spisek, który miał doprowadzić do zabójstwa dyrektora głównego producenta broni wysyłającego broń na Ukrainę - koncernu Rheinmetall. Takie są ustalenia amerykańskiej telewizji CNN. 
Zamach na Armina Pappergera został udaremniony przez służby USA i Niemiec
Zamach na Armina Pappergera został udaremniony przez służby USA i NiemiecŹródło fot.: x.com/ Visegrád 24 / @visegrad24

Według stacji, amerykański wywiad odkrył na początku roku, że rosyjski rząd planuje zamach na Armina Pappergera. Kierowana przez niego firma produkuje pociski artyleryjskie i pojazdy wojskowe, które potem są wysyłane na Ukrainę. Rosjanie planowali szereg tego typu zamachów w Europie. 

Atak wymierzony w szefa Rheinmetallu był na najbardziej zaawansowanym etapie. Amerykańskie władze o swoich ustaleniach poinformowały Niemcy. Niemieckie służby objęły potem ochroną Armina Pappergera.

"Reagowaliśmy za mało zdecydowanie"

Po informacjach o planowanym rosyjskim zamachu na szefa zbrojeniowego Rheinmetallu, niemieccy politycy uważają, że do tej pory za słabo reagowali na podobne informacje. - Co chwilę potwierdza się, że rosyjska wojna i jej terror dotyczą całej Europy - twierdzi szef komisji obrony w Bundestagu Marcus Faber. Polityk FDP dodał, że reżim Putina zaczyna sięgać po życie niemieckich obywateli.

- W przeszłości reagowaliśmy zbyt często za mało zdecydowanie - ocenił Konstantin von Notz. Poseł Zielonych wskazuje, że to już nie są pojedyncze przypadki, ale konkretne seryjne plany systemów autorytarnych uderzających w kraje demokratyczne.

Seria zamachów

Amerykańska CNN powołując się na pięć źródeł twierdzi, że służby USA na początku roku przechwyciły informacje o planowanych zamachach na szefów firm zbrojeniowych. W przypadku Armina Pappergera były one najbardziej konkretne. Koncern na medialne doniesienia nie reaguje. Wypowiadają się za to politycy.

Michael Roth z kanclerskiej SPD podkreśla, że Władimir Putin nie chce tylko zniszczenia Ukrainy, ale całego świata zachodnich wartości. Serap Güler z opozycyjnej CDU uważa, że podstawową reakcją na podobne informacje musi być zwiększenie wsparcia dla Ukrainy.

Visegrád 24 @visegrad24

Rheinmetall jest największym niemieckim producentem pocisków artyleryjskich o kalibrze 155 mm, które mocno wpłynęły na sytuację na froncie. W najbliższych tygodniach firma otworzy fabrykę pojazdów opancerzonych na Ukrainie.

IAR/dad

"Le Monde": Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii Węgier wobec słabości Niemiec i Francji

11.07.2024 15:04
Inicjatywy podejmowane przez premiera Węgier Viktora Orbana, zarówno w Europie, jak i poza nią, są symptomem ogólnej dezorganizacji zachodniego przywództwa – ocenił francuski dziennik "Le Monde". W obliczu słabości Berlina i Paryża, to Polska powinna przejąć inicjatywę w kwestii węgierskiej – dodała gazeta.

Polska z Francją, Niemcami i Włochami chcą stworzyć rakietę manewrującą

11.07.2024 17:43
Polska, Francja, Niemcy i Włochy chcą stworzyć rakietę manewrującą. Ministrowie obrony czterech krajów podpisali list intencyjny w tej sprawie na marginesie szczytu NATO w Waszyngtonie. Chodzi o rakietę o zasięgu przekraczającym 500 kilometrów, by wypełnić lukę w europejskich arsenałach, która powstała w wyniku wojny rozpętanej przez Rosję na Ukrainie.

Joe Biden: Polaków niepokoi słabość Donalda Trumpa, nie mogę pozwolić mu wygrać

12.07.2024 10:17
Amerykański prezydent Joe Biden powiedział, że Polaków niepokoi słabość Donalda Trumpa do dyktatorów i że europejscy przywódcy trzymają za niego kciuki w wyborach prezydenckich.