Główny analityk BIK profesor Waldemar Rogowski wyjaśnił, że poprawa zdolności kredytowej wynika między innymi ze wzrostu realnych wynagrodzeń. - Obecnie mamy dynamikę dodatnią, ona za czerwiec wynosi 8,1 procent w ujęciu realnym w relacji do czerwca zeszłego roku. To jest czynnik zwiększający zdolność, ale kolejnym jest stabilizacja na poziomie 5,75 referencyjnej stopy procentowej NBP - wskazuje ekspert. Dodaje, że według niego poziom stóp nie zmieni się w całym bieżącym roku, a ewentualna obniżka przez Radę Polityki Pieniężnej będzie możliwa w drugim kwartale 2025 roku.
Sytuacja lepsza od oczekiwań
Sytuacja na rynku kredytowym w Polsce jest lepsza od oczekiwań analityków. Z tego powodu BIK zwiększa prognozę akcji kredytowej na cały rok 2024. Profesor Waldemar Rogowi powiedział, że wpływ na to miał program "Bezpieczny Kredyt 2 procent". Część kredytów uruchomiono jeszcze na początku 2024 roku. - Stanowiły one ponad 13 miliardów złotych całkowitej wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w pierwszym półroczu. Ten pozytywny dla rynku kredytowego trend z pewnością ostudzi się wraz z jesiennym chłodem. Brak nowego programu wsparcia istotnie obniża prognozy dotyczące akcji kredytowej w drugim półroczu. Niemniej podnosimy o 9 miliardów złotych prognozę wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych w całym 2024 roku do kwoty 81 miliardów złotych - mówił główny analityk BIK.
W przypadku kredytów gotówkowych BIK podniósł prognozę na 2024 rok o 9,8 miliarda złotych do kwoty 91 miliardów złotych. Wzrost sprzedaży spodziewany jest również w segmencie pozabankowych pożyczek gotówkowych. W całym bieżącym roku BIK oszacował sprzedaż tego produktu na 7,2 miliarda złotych.
Mniej kupujemy sprzętu RTV i AGD
Z kolei poniżej oczekiwań kształtuje się sprzedaż detaliczna sprzętu RTV, AGD i mebli, ale i tak wartość udzielonych kredytów ratalnych według BIK będzie o około 20 procent wyższa niż w 2023 roku. W bieżącym roku ma wynieść 14,7 miliarda złotych.
Zdecydowaną większość portfela kredytowego i pożyczek w Polsce stanowią kredyty mieszkaniowe - to 69,5 procent całości. Na drugim miejscu plasują się kredyty gotówkowe - 22,5 procent, a następnie kredyty ratalne - 3,7 procent. Według BIK jakość spłacanych zobowiązań utrzymuje się na stabilnym, dobrym poziomie.
IAR/dad