Redakcja Polska

Belgia oddaje hołd żołnierzom 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka

31.08.2024 18:53
Belgia oddaje hołd żołnierzom I Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka. Ambasada Polski rozpoczęła kampanię w 80.rocznicę wyzwolenia belgijskich miast spod okupacji niemieckiej przez "pancerniaków". W ratuszu w Antwerpii stanęła wystawa ze zdjęciami żołnierzy, którzy po wojnie zamieszkali w Belgii. Te same zdjęcia zostały też wystawione przed ambasadą Polski w Brukseli.
Wystawa przed Ambasadą Polski w Belgii fotografii żołnierzy gen. Maczka.
Wystawa przed Ambasadą Polski w Belgii fotografii żołnierzy gen. Maczka.Foto: Fot.: Beata Płomecka/Źródło: x.com

"Zapomniani bohaterowie" - to tytuł wystawy przypominającej, że we wrześniu 1944 roku 1 Dywizja Pancerna wyzwoliła około 60 miast, miasteczek i wsi we Flandrii na północy Belgii. Każde zdjęcie na wystawie jest opatrzone kodem QR, po zeskanowaniu można przeczytać historię żołnierzy. Ich biografie przygotowali uczniowie ze szkoły polskiej w Antwerpii imienia generała Stanisława Maczka.

Zdjęcia weteranom zrobił belgijski fotograf. Johannes Vande Voorde, w rozmowie z brukselską korespondentką Beata Płomecką, opowiedział jak trafił na ślad "maczkowców". - Robiłem reportaż o polskiej migracji. Rozmawiałem z profesorem z Uniwersytetu w Leuven i on wspomniał o żołnierzach polskich siłach zbrojnych. To mnie zaciekawiło. Zrobiłem z nimi wywiady, zrobiłem zdjęcia i podzieliłem się tą historią. Sam niewiele wiedziałem. Nie uczyłem się tego w szkole - powiedział Johannes Vande Voorde. Wspomniał też o spotkaniach z polskimi weteranami. - Wszyscy opowiadali mi tę samą historię, że nie mogli wrócić do kraju po konferencji w Jałcie. Byli smutni. Wojna się skończyła, ale oni nie wyzwolili swojego własnego kraju. Polski - dodał belgijski fotoreporter.

Wielu żołnierzy 1 Dywizji Pancernej generała Stanisława Maczka osiedliło się w Belgii, bo albo komunistyczne władze odebrały im obywatelstwa, albo powrót do Polski po wojnie wiązał się z więzieniem, lub zsyłką na Sybir.

IAR/dad

85 lat po pakcie Ribbentrop-Mołotow. Historycy: to był czwarty rozbiór Polski

23.08.2024 10:02
"Pakt Ribbentrop-Mołotow był czwartym rozbiorem Polski" - uważają historycy. Mija 85 lat od zawarcia w Moskwie niemiecko-sowieckiego układu. Dokument podpisany przez ministrów spraw zagranicznych obu państw zawierał także tajny protokół.

44 lata od podpisania Porozumień Sierpniowych. "To początek dekonstrukcji systemu komunistycznego w Polsce"

31.08.2024 10:08
Podpisanie porozumień sierpniowych było początkiem dekonstrukcji systemu komunistycznego w Polsce i Europie Wschodniej - ocenia dyrektor Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Sebastian Pilarski. Mijają 44 lata od podpisania porozumień sierpniowych, zawartych przez komunistyczne władze i protestujących robotników.