Stany alarmowe na rzekach Dolnego Śląska i Opolszczyzny zostały w nocy przekroczone już w 31 miejscach (stan na godz: 2:55). Najgorsza sytuacja jest na rzece Biała Głuchołaska w Głuchołazach, gdzie stan alarmowy został przekroczony o 123 cm.
Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że z tego powodu konieczna jest ewakuacja mieszkańców kilku ulic. ''Do akcji ruszy 60 policjantów, a miasto i rzekę zabezpiecza w tej chwili 100 strażaków" - napisał w serwisie X. O godzinie 8 w Starostwie Powiatowym w Nysie zbierze się sztab kryzysowy, w którym będzie uczestniczyć minister Siemoniak. Wcześniej szef resortu w nocy odebrał bieżące meldunki o sytuacji powodziowej na terenie powiatu.
Wzrosty stanów wody występowały w nocy w województwie dolnośląskim i opolskim, a od dziś spodziewane są również w dorzeczu Wisły, głównie w rzekach w województwach śląskim i małopolskim.
W związku z ulewami straż pożarna podjęła 1020 interwencji, większość z nich dotyczyła województwa dolnośląskiego i opolskiego.
Wciąż obowiązują alerty przed ulewami najwyższego, trzeciego stopnia na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, a także w Małopolsce i na Śląsku. We wszystkich tych regionach ostrzeżenia wydano do poniedziałku.
Według prognoz IMGW sytuacja pogodowa ma się tego dnia ustabilizować, ale wysoki stan wody na rzekach może się utrzymywać dłużej.
Dziś - jak wynika z prognozy IMGW - opady deszczu wystąpią na południu kraju, okresami o natężeniu silnym, a na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku i w Małopolsce przejściowo nawalnym. Na południowym wschodzie kraju miejscami burze. Największe sumy opadów prognozowane są w na Dolnym Śląsku a zwłaszcza w Sudetach do 70 mm, w województwie opolskim również do 70 mm, w śląskim i małopolskim do 90 mm, w łódzkim do 50 mm, a w podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim do 40 mm.
IAR/ks