Redakcja Polska

Litwa przyjęła nową ustawę o mniejszościach narodowych. Dotyczyć będzie także Polaków

07.11.2024 16:20
Litewski parlament przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych. Poprzednia wygasła ponad 14 lat temu. Największą mniejszość narodową stanowią na Litwie Polacy.
Litewski sejm uchwalił nowe przepisy, które dotyczą m.in. Polaków mieszkających na Litwie.
Litewski sejm uchwalił nowe przepisy, które dotyczą m.in. Polaków mieszkających na Litwie.lrs.lt

Za przyjęciem dokumentu głosowało 67 posłów, a czterech wstrzymało się od głosu. Głosowanie zbojkotowała opozycja, której nie podoba się ostateczny kształt nowej ustawy. Dokument jest też krytykowany przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. - Szkoda, że ustawa jest prawem pozbawionym treści. Nowy skład parlamentu będzie musiał ulepszyć i dostosować przepisy, tak aby spełniały oczekiwania mniejszości narodowych - mówiła posłanka polskiej partii Rita Tamaszunienie.


Posłuchaj
00:55 13301586_1.mp3 Litwa przyjęła nową ustawę o mniejszościach narodowych - materiał Kamila Zalewskiego

 

W jej opinii ustawa w obecnym kształcie ma wymiar symboliczny, gdyż powinna obejmować konkretne przepisy dotyczące przede wszystkim obszaru edukacji i systemu ochrony języka. Litewskie portale internetowe napisały, że jeszcze przed dzisiejszym posiedzeniem szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis mówił, że opóźnienie w przyjęciu tego dokumentu może zaszkodzić obustronnym relacjom litewsko-polskim.

Czego dotyczy ustawa?

Ustawa definiuje przynależność do mniejszości narodowych oraz gwarantuje prawo do swobodnego i nieograniczonego używania swojego języka w sferze prywatnej i publicznej. Przewiduje też prawo do nauki w języku ojczystym oraz kładzie nacisk na prawo do pielęgnowania swojej kultury tradycji. Nie reguluje ona jednak takich kwestii jak dwujęzyczne tablice w miejscowościach zwarcie zamieszkiwanych przez mniejszości czy pisownię nazwisk w oryginale w państwowych dokumentach. Nowe przepisy pozwolą natomiast powołać Radę Mniejszości Narodowych, która będzie działała jako organ doradczy. Ma ona reprezentować interesy mniejszości wobec władz państwowych.

Ustawa wejdzie w życie z początkiem przyszłego roku, ale musi zostać jeszcze podpisana przez prezydenta Litwy.


IAR/dad

Ważna inicjatywa. Wkrótce konferencja poświęcona Polakom na Litwie

07.11.2024 09:45
W dniach 12 – 13 listopada na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbędzie się Konferencja „Polacy na Litwie w świetle współczesnych przemian – szanse, wyzwania, zagrożenia”, organizowana przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego. Wydarzenie organizowane jest w 30. rocznicę zawarcia Traktatu polsko-litewskiego o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy oraz 25. rocznicę wstąpienia Litwy i Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i 20 rocznicy wstąpienia do UE.

Politico: administracja Bidena chce szybko wysłać wsparcie dla Ukrainy

07.11.2024 08:30
Administracja Joe Bidena planuje dostarczyć ostatni pakiet wsparcia dla Ukrainy, o wartości ponad 6 miliardów dolarów, zanim prezydent elekt Donald Trump obejmie urząd – podał portal Politico, powołując się na źródła w Białym Domu. Decyzja ta ma na celu zagwarantowanie Ukrainie dostępu do kluczowych zasobów, zanim przyszła administracja dokona ewentualnych zmian w polityce wsparcia tego kraju.

Atak dronów na Kijów. Terror Rosjan nie ustaje

07.11.2024 10:18
Rosjanie dokonali zmasowanego ataku dronami Shahed na Kijów. Odłamki strącanych maszyn wywołały zniszczenia i pożary. W ostatnich tygodniach rosyjska armia zintensyfikowała użycie tej broni w atakach w głębi ukraińskiego terytorium.

"Plan pokojowy" Trumpa to oddanie Rosji części Ukrainy i brak akcesji do NATO

07.11.2024 15:24
Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA oznacza poważne zmiany dla Ukrainy - donosi "Wall Street Journal". Jak pisze dziennik powołując się na trzy osoby z otoczenia Trumpa, ten "plan pokojowy" polega na oddaniu części ukraińskich terytoriów Rosji i braku akcesji Kijowa do NATO.