Redakcja Polska

Radosław Sikorski: Polska musi bronić swojego nieba, inni powinni pomóc Ukrainie

04.12.2024 12:38
Polska poparła apel Ukrainy do sojuszników w NATO o dostawy kolejnych systemów obrony powietrznej. Szef MSZ-tu Radosław Sikorski podkreślił po naradzie ministerialnej w Brukseli, że wspierać Kijów powinny kraje, które nie leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Ukrainy i nie są, jak Polska, państwami frontowymi.
Ukraina spodziewa się zmasowanych ataków w trakcie sezonu grzewczego
Ukraina spodziewa się zmasowanych ataków w trakcie sezonu grzewczegoFoto: Drop of Light/ Shtterstock

- Przypominam, że naszą przestrzeń powietrzną naruszają rosyjskie rakiety, między innymi rakieta pana ministra Błaszczaka, która wylądowała 10 km od mojego domu, której pan minister nie raczył szukać, ale też i drony. I Polska musi pilnować swojego nieba, które jest niebem natowskim. Także szukać możliwych do przekazania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej powinni ci, którzy są bardziej oddaleni od Federacji Rosyjskiej - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

We wtorek szef ukraińskiej dyplomacji zaapelował o pilne dostawy 19-stu systemów obrony powietrznej, by ochronić kluczowe obiekty infrastruktury energetycznej. Są one, przed zbliżającą się zimą, celami zmasowanych ataków Rosji.

Sikorski: Ukraińcy mają prawo czuć się rozczarowani

Również we wtorek szef polskiej dyplomacji odniósł się do kwestii złamania postanowień porozumień budapesztańskich przez kraje Zachodu.
Zgodnie z umową zawartą w grudniu 1994 roku Ukraińcy zrezygnowali z broni jądrowej w zamian za międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa.

- Polska oczywiście nie była stroną memorandum budapeszteńskiego, ale stroną była przede wszystkim Rosja, która otrzymała wtedy chyba trzeci arsenał nuklearny na świecie w zamian za udzielone Ukrainie gwarancje niepodległości i nienaruszalności granic. Ponadto sygnatariuszami były Stany Zjednoczone, a także w pewnym sensie Francja i Chiny i Wielka Brytania, więc tak, Ukraina ma prawo do poczucia rozczarowania tym, że te gwarancje nie są dziś respektowane - powiedział szef polskiej dyplomacji.

We wtorek ukraiński MSZ opublikował specjalną notę z okazji 30. rocznicy budapesztańskiej umowy. Napisał, że mając gorzkie doświadczenia, nie zgodzi się już na inne niż członkostwo w NATO gwarancje bezpieczeństwa.


IAR/dad

Stan wojenny w Korei Południowej. Wojsko szturmuje parlament

03.12.2024 17:37
Prezydent Korei Południowej, Yoon Suk-yeol, ogłosił stan wojenny na terenie całego kraju, uzasadniając decyzję koniecznością ochrony konstytucyjnego porządku i eliminacji północnokoreańskich wpływów. W telewizyjnym orędziu oskarżył opozycję o antypaństwową działalność oraz próbę destabilizacji kraju. Kroki te spotkały się z ostrym sprzeciwem ze strony liderów opozycji oraz części rządzącej partii, co pogłębia polityczne napięcia w Seulu.

Ukraińskie drony zaatakowały kluczowe rosyjskie cele wojskowe

04.12.2024 11:20
Ukraińskie siły przeprowadziły ataki dronów na rosyjskie lotnisko w Riazaniu oraz port wojenny w Noworosyjsku. To kolejny epizod eskalacji działań wojennych między oboma państwami. Informacje te przekazały w środę zarówno władze ukraińskie, jak i rosyjskie media niezależne.