Redakcja Polska

Wilno: trzy największe podlaskie uczelnie podpisały list intencyjny z polską społecznością na Litwie

11.12.2024 10:36
W Wilnie trzy największe podlaskie uczelnie podpisały list intencyjny dotyczący wspólnego przygotowywania programów kształcenia i prowadzenia nauczania wyższego dla Polaków na Litwie. W litewskiej stolicy od lat działa filia Uniwersytetu w Białymstoku.
Pamiątkowe zdjęcie po podpisaniu dokumentów o współpracy
Pamiątkowe zdjęcie po podpisaniu dokumentów o współpracyFoto: ródło fot.: Uniwersytet Medyczny w Białymstoku/Facebook

List podpisali rektorzy Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie zrzeszeni w różnych organizacjach. - To gest z naszej strony. Musimy być otwarci na wszystkich młodych ludzi - wyjaśnia rektor Uniwersytetu w Białymstoku Mariusz Popławski. Jak podkreśla, inicjatywa ta ma też pomóc dzielić się doświadczeniami z polskimi placówkami edukacyjnymi działającymi na Litwie oraz rozwijać współpracę naukową i akademicką z tym środowiskiem.

Jolanta Urbanowicz z Uniwersytetu Michała Romera w Wilnie mówi z kolei, że tego typu inicjatywy oznaczają więcej możliwości dla polskiej młodzieży na Litwie. Zwraca też uwagę na potrzebę współpracy polskich uczelni z litewskimi, by młodzi Polacy mogli kontynuować swoją karierę, nie wyjeżdżając z kraju. - Jeśli będą mogli studiować po polsku i litewsku, to jeszcze bardziej poszerzy to ich możliwości integracji z litewskim rynkiem pracy - wyjaśnia.

Polacy sa największą mniejszością na Litwie. Według oficjalnych danych stanowią około sześć i pół procenta społeczeństwa. W kraju funkcjonuje sieć szkół z polskim językiem nauczania. Są też polskie przedszkola. Dzięki obecności wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku litewscy Polacy mają możliwość zdobycie też wyższego wykształcenia w języku ojczystym.

IAR/dad

Dewastacja miejsc pamięci żołnierzy AK w Rosji. Polska domaga się wyjaśnień od Moskwy

10.12.2024 16:25
Zdewastowano kompleks pomników upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej w Borowiczach-Jogła, w obwodzie nowogrodzkim w Rosji. Jak poinformował Konsulat Generalny RP w Petersburgu, zniszczenia objęły trzy miejsca pamięci, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Dewastacji dokonano celowo – uszkodzono krzyże, elementy pomników i próbowano usunąć napisy w alfabecie łacińskim.

100. rocznica odebrania Literackiej Nagrody Nobla za powieść "Chłopi"

10.12.2024 16:34
Sto lat temu, 10 grudnia 1924 roku, poseł  i przedstawiciel dyplomatyczny Polski w Szwecji Alfred Wysocki odebrał w Sztokholmie w imieniu Władysława Reymonta Literacką Nagrodę Nobla za powieść "Chłopi".

Strażacy i lokalna społeczność z Podlasia w akcji pomocy Polakom na Kresach

10.12.2024 17:11
Boże Narodzenie to czas dzielenia się dobrem i wsparciem dla potrzebujących. Tę ideę doskonale realizują strażacy ochotnicy z Jeżewa Starego, którzy po raz kolejny organizują akcję pomocy rodakom z Kresów. Dzięki ich zaangażowaniu i wsparciu lokalnej społeczności, polskie rodziny z Litwy i Białorusi będą mogły spędzić święta w godnych warunkach.