Redakcja Polska

"Le Monde": Polska doszła do porozumienia z Ukrainą w sprawie ekshumacji ofiar Wołynia

15.01.2025 17:50
Polska i Ukraina, po latach sporów, doszły do porozumienia w sprawie ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej - ocenił w środę francuski dziennik "Le Monde". Gazeta zwróciła uwagę, że w obliczu kampanii prezydenckiej rząd Donalda Tuska bardzo chciał zawrzeć to porozumienie, aby odeprzeć możliwe ataki ze strony prawicy.
Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk podczas spotkania w Warszawie
Wołodymyr Zełenski i Donald Tusk podczas spotkania w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

"Przez wiele lat ten proces znajdował się w impasie, m.in. dlatego, że kwestia Wołynia była paliwem politycznym dla prawicy i nikt nie miał interesu" w zakończeniu tego konfliktu - przyznał w rozmowie z dziennikiem historyk Mariusz Zajączkowski z Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Premier Tusk poinformował w piątek na platformie X, że zapadła decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Szef rządu podziękował ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę.

Próba wykorzystania tematu w kampanii

Francuska gazeta zwróciła uwagę, że kandydat na prezydenta Karol Nawrocki, wspierany przez partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS), odwoływał się do rzezi wołyńskiej w trwającej kampanii. Dzięki porozumieniu z Ukrainą nie będzie można już tak łatwo wykorzystywać tej tragedii do celów politycznych - ocenił "Le Monde".

Według Zajączkowskiego jest to pierwszy krok w dobrym kierunku, lecz porozumienie Warszawy z Kijowem nie rozwiązuje wszystkich problemów. Nadal trwa bowiem dyskusja historyków z Polski i Ukrainy, którzy spierają się o interpretację tych zdarzeń. "Le Monde" podkreślił, że trauma wiążąca się z rzezią wołyńską wciąż pozostaje obecna w obu krajach, a rozwiązanie tej sytuacji zajmie wiele czasu.

Trudna wspólna historia 

Polskę i Ukrainę od wielu lat różni pamięć o roli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA, która w latach 1943-45 dopuściła się ludobójczej czystki etnicznej na około 100 tys. polskich mężczyzn, kobiet i dzieci. O ile dla polskiej strony była to godna potępienia zbrodnia ludobójstwa (masowa i zorganizowana), o tyle dla Ukraińców był to efekt symetrycznego konfliktu zbrojnego, za który w równym stopniu odpowiedzialne były obie strony. Dodatkowo Ukraińcy chcą postrzegać OUN i UPA wyłącznie jako organizacje antysowieckie (ze względu na ich powojenny ruch oporu wobec ZSRR), a nie antypolskie.

IAR/PAP/dad

Przełom w relacjach Polski i Ukrainy. Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA

10.01.2025 17:36
Jest decyzja o pierwszych ekshumacjach polskich ofiar UPA - poinformował premier Donald Tusk. "Dziękuję ministrom kultury Polski i Ukrainy za dobrą współpracę. Czekamy na kolejne decyzje" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Warszawie. Kluczowe rozmowy i historyczne znaczenie

15.01.2025 10:57
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa wizytę w Warszawie w atmosferze intensywnych wyzwań dla swojego kraju, który codziennie zmaga się z rosyjskimi atakami oraz trudnościami energetycznymi. Spotkanie z polskimi władzami ma kluczowe znaczenie dla dalszego wzmocnienia sojuszu oraz omówienia strategicznych działań na rzecz integracji Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi.