Redakcja Polska

"Przestrzeń wirtualna musi być uregulowana". Spotkanie z Katarzyną Szaran z MSZ

16.01.2025 11:00
W naszej rozmowie poruszamy jeden z kluczowych tematów współczesnego świata – dezinformację i jej wpływ na politykę, społeczeństwo oraz media. Gościem Joachima Ciecierskiego jest Katarzyna Szaran, dyrektor Departamentu Komunikacji Strategicznej i Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej MSZ. Departament działa od sierpnia ubiegłego roku, a jego głównym celem jest ochrona  społeczeństwa przed manipulacjami informacyjnymi, szczególnie tymi płynącymi ze strony Rosji i Białorusi. 
Audio
Meta rezygnuje z fact-checkerów.
Meta rezygnuje z fact-checkerów. shutterstock

W rozmowie podsumujemy pierwsze miesiące pracy Departamentu, omówimy wnioski z najnowszego raportu rządowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich oraz zastanowimy się, jak Polska może przygotować się na potencjalne próby manipulacji podczas nadchodzących wyborów prezydenckich.

Nie zabraknie również dyskusji o globalnych trendach w walce z dezinformacją, w tym o kontrowersyjnej decyzji Mety dotyczącej likwidacji mechanizmu fact-checkingu, oraz o Europejskim Akcie o Usługach Cyfrowych (DAS), który budzi mieszane opinie w debacie o wolności słowa w Internecie.

Na koniec spojrzymy w przyszłość – czy Europa powinna stworzyć własną platformę społecznościową, aby uniezależnić się od amerykańskich gigantów technologicznych?

Z Katarzyną Szaran, dyrektor Departamentu Komunikacji Strategicznej i Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej MSZ, rozmawiał Joachim Ciecierski.

Posłuchaj
21:30 Katarzyna Szaran.mp3 "Przestrzeń wirtualna musi być uregulowana". Spotkanie z Katarzyną Szaran z MSZ - rozmawia Joachim Ciecierski

 


Dezinformacja w Czechach. Jak radzą sobie z nią nasi południowi sąsiedzi?

24.12.2024 13:55
Dezinformacja jako element wojny hybrydowej jest problemem w wielu krajach europejskich, także w Czechach, gdzie nasiliła się po wsparciu przez ten kraj walczącej z Rosją Ukrainy. Jaka jest skala tego problemu i jak Czesi zapobiegają rozszerzaniu się fake newsów? O tym powiedzą nasi eksperci. W tym podcaście podamy także przykłady wprowadzania w błąd czeskich obywateli.  

Fake newsy dają nam fałszywy obraz i rozumienie świata

30.12.2024 10:00
Czasem warto myśleć wolniej, by nie dać się zmanipulować. W najnowszym odcinku „Na tropie dezinformacji” spróbujemy odpowiedzieć na pytania: kto tak naprawdę zyskuje na dezinformacji? W jakich momentach fake newsy rozprzestrzeniają się po sieci? Czy poziom zaufania społecznego ma wpływ na ich skuteczność? A także, w jaki sposób fałszywe informacje grają na naszych emocjach?

Dezinformacja jako problem globalny. Wszyscy musimy się z nim zmierzyć

30.12.2024 19:51
Dezinformacja jest problemem globalnym. Stanowi swego rodzaju broń, którą atakowane są państwa i społeczeństwa. Dezinformatorzy bezwzględnie wykorzystują w sieci różnorodne formy, aby zmanipulować najszersze kręgi społeczne. Najłatwiejszym celem są najmłodsi użytkownicy platform cyfrowych, często bezkrytycznie przyjmujący przekazywane treści. Dlatego też obecnie wielkim wyzwaniem , przed którym powinni stać wszyscy, mający wpływ na edukację młodego pokolenia, także edukację cyfrową jest uwrażliwianie na celowo rozpowszechniane fałszywe treści w sieci, uczenie umiejętności odróżniania kłamstwa od prawdy, identyfikowania nadawców siejących dezinformację i rozumienia w jakim celu to robią. Dziś przedstawiamy dwa punkty widzenia na ten właśnie temat - europejski, a konkretnie polski i azjatycki.

Rosyjska dezinformacja przeciwko Francji w Afryce

06.01.2025 18:55
Rosja nie ustaje w kampaniach dezinformacyjnych przeciwko Francji, szczególnie w Afryce. Rosjanie rozbudowują tam swoją machinę propagandową, a Grupa Wagnera – mimo śmierci jej lidera Jewgienija Prigożyna - rozszerza swoje wpływy. Francuskie media ujawniły zeznana kluczowego świadka tych wydarzeń - byłego propagandysty wagnerowców w Republice Środkowoafrykańskiej. Jednym z współautorów śledztwa na ten temat jest François Mazet, dziennikarz francuskiego radia RFI i ekspert do spraw Afryki. Rozmawiał z nim korespondent Polskiego Radia we Francji Stefan Foltzer.