Redaktor naczelny Studia Reportażu Polskiego Radia Bartosz Panek w rozmowie z PAP nie krył zadowolenia, że nagroda jest kontynuowana. - Udało się zachowywać jej ciągłość mimo różnych perturbacji i niekorzystnych zmian, jakie zaszły w ostatnich latach, a które sprawiły, że traciła na znaczeniu - powiedział.
Przypomniał, że pomysłodawczynią konkursu jest dziennikarka radiowa i reportażystka Irena Piłatowska. - W pracach jury brała udział m.in. Hanna Krall - postać ikoniczna dla polskiego reportażu literackiego, a także szerzej - myślenia o opisywaniu rzeczywistości. Jednym z laureatów nagrody był także Mariusz Szczygieł - wyjaśnił. Sam Panek w 2014 r. został laureatem srebrnego "Melchiora".
- W tym roku Polskie Radio obchodzi setne urodziny. Nie ma dogodniejszej okazji, by pokazać nowe otwarcie. Odnosi się ono zarówno do fundamentalnej zmiany w myśleniu o radiu publicznym i – szerzej – mediach publicznych, jak i do cyfrowej rewolucji - powiedział. - Chcemy pokazać, jakiego radia, dziennikarstwa i jego jakości chcemy bronić oraz promować na zewnątrz - dodał.
Nowa formuła
Wyjaśnił, że wyjście na zewnątrz oznacza także wyjście poza Polskie Radio. - Tego odbiciem jest chociażby skład jury, a także większa liczba kategorii konkursowych, jakie zostały uwzględnione w regulaminie - wskazał.
W tym roku nagrody zostaną przyznane w ośmiu kategoriach: reportaż (społeczny, interwencyjny, śledczy) – dla reportażu przedstawiającego zjawiska i procesy zachodzące w świecie, wyprodukowanego lub wyemitowanego między 1 września 2023 a 31 grudnia 2024 r.; dokument (historyczny, biograficzny, artystyczny) – dla audycji dokumentalnej o ponadczasowym charakterze i wyjątkowych walorach artystycznych, wyprodukowanej lub wyemitowanej w tym samym okresie; audioserial reporterski lub dokumentalny – za oryginalny audioserial wyróżniający się formą, tematem i autorskim stylem; realizacja akustyczna – dla osoby odpowiadającej za finalne brzmienie zgłoszonego dzieła, a także reportaż wideo – za materiał wideo poświęcony aktualnym wydarzeniom lub ważnym tematom; reportaż prasowy/internetowy – za wnikliwe dziennikarskie opracowanie wydarzeń opublikowane w prasie lub internecie oraz podcast autorski – za unikalny podcast reporterski lub storytellingowy i twórca roku – dla osoby, której działalność i postawa stanowią inspirację dla środowiska reporterów i dokumentalistów.
Z kolei w skład jury tegorocznej nagrody weszli tacy dziennikarze, reportażyści i eksperci, jak Karolina Wigura, Andrzej Brzoska, Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, Agata Kasprolewicz, Ilona Łepkowska, Paweł Reszka, Magdalena Rigamonti, Tomasz Sekielski i Małgorzata Żerwe.
Sztuka dobrego reportażu
Bartosz Panek, który również zasiada w jury, zaznaczył, że dobry reportaż to taki, który daje poczucie uniwersalizmu i nie ogranicza się wyłącznie opisania historii i ustalenia faktów, ale ma jeszcze drugie dno. - Daje odpowiedź na niewidoczne na pierwszy rzut oka kwestie, wybite chociażby w leadzie. Każda bowiem warstwa służy do uniwersalizowania opowieści - powiedział. - Tego zresztą zawsze szukaliśmy - dodał.
Zwrócił uwagę, że ważne są także dramaturgia opowiadanej historii, rzetelność dokumentacji oraz jakość nagrań i, w przypadku tekstu, jego język. Zaznaczył także, że "jury będzie zatem oceniać wszystkie elementy, które składają się na dobry reportaż".
Prace konkursowe należy przesyłać na adres e-mail: melchiory@polskieradio.pl. Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeniowe dostępne są na stronie https://reportaz.polskieradio.pl.
Laureaci każdej z kategorii otrzymają nagrodę pieniężną oraz statuetkę "Melchiora". Łączna pula nagród wynosi ponad 100 tys. zł.
Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas gali, która odbędzie się 27 marca w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej.
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez Internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.
IAR/PAP/PR/dad