Redakcja Polska

Ratownicy usuwają skutki ataku rosyjskich dronów na elektrownię w Czarnobylu

17.02.2025 16:46
Ratownicy Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy kontynuują usuwanie skutków ataku rosyjskich dronów na elektrownię jądrową w Czarnobylu; trwa gaszenie trzech niewielkich pożarów na dachu sarkofagu nad reaktorem atomowym, zniszczonym w 1986 r. - poinformowało w poniedziałek MSW w Kijowie.
Pracownicy operujący na powierzchni Arki - nowego sarkofagu elektrowni w Czarnobylu
Pracownicy operujący na powierzchni "Arki" - nowego sarkofagu elektrowni w CzarnobyluPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Trzy grupy wspinaczy częściowo otworzyły konstrukcje schronu (sarkofagu) i gaszą trzy ogniska pożaru materiału ocieplającego dach. Sytuacja (na miejscu) i stan powietrza są monitorowane na bieżąco przy pomocą dronów z kamerą termowizyjną" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Resort dodał, że promieniowanie na terenie elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie przekracza dopuszczalnych wartości, a sytuacja jest całkowicie kontrolowana.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rosyjski dron uderzeniowy trafił w nocy z 13 na 14 lutego w sarkofag nad reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu, zniszczonym w wyniku katastrofy w 1986 r.

W 2016 r. zakończono prace nad nowym sarkofagiem, a w 2019 r. oddano go do użytku. Na reaktor nr 4 nałożono nową stalową powłokę. Projekt, w który zaangażowano 10 tys. pracowników z ponad 30 krajów, kosztował 1,5 mld euro i był współfinansowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.


IAR/dad


Donald Tusk: Polska nie przewiduje wysłania polskich żołnierzy do Ukrainy

17.02.2025 13:43
Premier Donald Tusk po raz kolejny zadeklarował, że Polska nie zamierza wysyłać wojsk na Ukrainę. - Nasz kraj będzie wspierał Ukrainę tak jak do tej pory, organizacyjnie, zgodnie z naszymi możliwościami, finansowo, humanitarnie i militarnie - mówił szef rządu przed wylotem do Paryża na nieformalne spotkanie europejskich liderów w sprawie Ukrainy: .

Ekstremalny mróz w Polsce – nowy rekord zimna w Tatrach

17.02.2025 15:04
W nocy z 16 na 17 lutego w Litworowym Kotle w Tatrach odnotowano temperaturę -41,13°C, co prawdopodobnie stanowi nowy rekord najniższej temperatury w Polsce. Poprzedni rekord wynosił -41°C i został zarejestrowany w Siedlcach w 1940 roku.

NASK ostrzega przed możliwością pojawienia się dezinformacji wyborczej

17.02.2025 16:19
Eksperci ostrzegają, że do większej liczby działań dezinformacyjnych w przestrzeni cyfrowej może dochodzić tuż przed wyborami prezydenckimi.