Lektorzy NAWA to jeden z kluczowych programów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którego celem jest nie tylko popularyzacja języka, ale także polskiej kultury na świecie.
Gość Polskiego Radia dla Zagranicy, doktor Mariusz Czech, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego NAWA mówiąc o założeniach programu LEKTORZY przywołał własne doświadczenia, związane z pracą za granicą.
- Spędziłem trzy lata w Dublinie w Irlandii, w Trinity College. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że to były trzy cudowne lata. Bardzo wiele nauczyłem się jako lektor, poszerzyły się moje zawodowe umiejętności. Wyjeżdżałem jeszcze jako stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Myślę, że to, co się zmieniło i co staramy się dziś zapewnić lektorom NAWA, to przede wszystkim odpowiednie warunki finansowe, ale również udało się nam zbudować wspólnotę zawodową. Integrujemy środowisko lektorów, a służą temu m.in. organizowane w wakacje konferencje, na które się zjeżdżają wszyscy lektorzy zarówno ci, którzy wracają z placówek oraz ci, którzy przygotowują się do wyjazdów. Te spotkania cenią sobie lektorzy, gdyż mogą poczuć siłę środowiska, wymienić się doświadczeniami i okazać wsparcie - mówił w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy doktor Mariusz Czech.
W ramach tegorocznej edycji programu LEKTORZY zainteresowani mogą ubiegać się o jedno z 25 miejsc w ośrodkach akademickich w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej, gdzie prowadzone są lektoraty języka polskiego. Do udziału zapraszane są osoby z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i doświadczeniem w pracy w środowisku międzykulturowym, a także mające kompetencje organizacyjne i interpersonalne. Program skierowany jest do pasjonatów i profesjonalistów, dla których nauczanie języka polskiego jest zarówno powołaniem, jak i misją.
Co roku NAWA rozszerza program, nawiązując współpracę z nowymi placówkami. W nadchodzącym roku akademickim przybędzie ich dziewięć. M.in. we Włoszech, obok ośrodków w Bari, Neapolu, Bolonii i Rzymie, lektorzy NAWA rozpoczną pracę w Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie oraz na uniwersytetach w Turynie, w Pizie i w Genui. Dodatkowo wzmocniona zostanie obecność programu w Chinach, Niemczech i USA – dołączą: Syczuański Uniwersytet Studiów Międzynarodowych, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie i Hunter College w Nowym Jorku. Po raz pierwszy NAWA wydeleguje lektora do Senegalu, który będzie prowadził zajęcia w Institut Supérieur de Management oraz na Uniwersytecie Cheikh Anta Diop w Dakarze. Ponadto po kilkuletniej przerwie lektorzy NAWA powrócą na Uniwersytet w Strasbourgu (Francja) i do Państwowego Uniwersytetu Mongolskiego.
Lektoraty języka polskiego prowadzone są na studiach polonistycznych, polonoznawczych i slawistycznych na całym świecie. Najliczniejsza grupa lektorów pracuje w Chinach, Ukrainie, Włoszech i we Francji. Ich rola nie ogranicza się jednak tylko do nauczania języka polskiego, każdy z uczestników programu staje się ambasadorem polskiej kultury. We współpracy z uczelniami, polskimi placówkami dyplomatycznymi oraz organizacjami polonijnymi, lokalnymi stowarzyszeniami i fundacjami, lektorzy organizują wydarzenia kulturalne, przybliżające naszą historię, literaturę i współczesne osiągnięcia Polaków w innych dziedzinach.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z doktorem Mariuszem Czechem, dyrektorem Biura Programów Języka Polskiego NAWA, którego do studia zaprosiła Maria Wieczorkiewicz.