Redakcja Polska

NASA i ESA potwierdzają: Ziemia uniknie kolizji z asteroidą. Ale co z Księżycem?

25.02.2025 18:07
Jeszcze kilka tygodni temu brzmiało to jak scenariusz filmu katastroficznego – odkryta pod koniec 2024 roku asteroida 2024 YR4 znalazła się na szczycie listy potencjalnych zagrożeń dla naszej planety. Naukowcy z NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oceniali, że istnieje aż 3-procentowe prawdopodobieństwo kolizji z Ziemią w grudniu 2032 roku. Jednak najnowsze badania rozwiewają te obawy – Ziemia może spać spokojnie.
Naukowcy obliczają prawdopodobieństwo, czy asteroida może uderzyć w Ziemię
Naukowcy obliczają prawdopodobieństwo, czy asteroida może uderzyć w Ziemię Science Photo Library/Science Photo Library RF/East News (fot. ilustracyjna)

Po dwóch miesiącach intensywnych analiz ESA obniżyła ryzyko kolizji do 0,001 proc., a NASA do 0,0027 proc. W praktyce oznacza to, że asteroida bezpiecznie minie naszą planetę 22 grudnia 2032 roku, a przez kolejnych sto lat nie będzie stanowić zagrożenia.

Jednak pojawił się nowy, nieoczekiwany zwrot akcji – według NASA wzrosło prawdopodobieństwo uderzenia w Księżyc. Początkowe szacunki mówiły o 0,8 proc. ryzyka, teraz wzrosło ono do 1,7 proc. Choć nadal jest to niewielkie prawdopodobieństwo, naukowcy nie bagatelizują sytuacji i planują dalsze obserwacje.

Teleskopy na tropie kosmicznego wędrowca

Asteroida, której rozmiary wstępnie oszacowano na 40–90 metrów, wciąż budzi duże zainteresowanie astronomów. W marcu do jej obserwacji zostanie wykorzystany Teleskop Jamesa Webba, który pozwoli precyzyjnie określić jej wielkość i trajektorię.

Dzięki globalnej sieci teleskopów, naukowcy będą śledzić asteroidę przez kolejne lata. Jak podkreślają eksperci, nie ma powodów do paniki – technologia monitorowania potencjalnych zagrożeń kosmicznych jest coraz bardziej zaawansowana, co pozwala z dużym wyprzedzeniem przewidywać i eliminować ewentualne ryzyka.


IAR/dad

Polskie Radio: jest gotowa umowa na leasing śmigłowców Apache. Padł też termin dostaw

25.02.2025 13:15
Pod koniec tygodnia umowa na leasing amerykańskich śmigłowców Apache dla polskiej armii. Z ustaleń Polskiego Radia wynika, że do podpisania umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia a amerykańskim partnerem ma dojść w czwartek. 

"Pozorna zgoda", "rosnąca przepaść". Francuskie komentarze po spotkaniu Trump-Macron

25.02.2025 13:49
Pozorna zgoda między Macronem i Trumpem, rosnąca przepaść między sojusznikami - tak francuskie media komentują wczorajsze spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Francji w Białym Domu. 

Media: Rosja przywraca do służby bazę okrętów podwodnych na Krymie

25.02.2025 15:51
Proukraińscy aktywiści twierdzą, że Rosja przywraca do służby radziecką bazę okrętów podwodnych w Bałakławie na Krymie, znaną kiedyś jako "obiekt 825 GTS" - poinformował we wtorek portal Radia Wolna Europa (RWE). Ma o tym świadczyć zamontowanie barier chroniących bazę przed dronami morskimi.