Redakcja Polska

Traktat pandemiczny. Członkowie WHO coraz bliżej jego podpisania

12.04.2025 14:06
Członkowie Światowej Organizacji Zdrowia są bliscy porozumienia w sprawie traktatu mającego na celu przygotowanie się na przyszłe pandemie - poinformowała agencja Reutera, powołując się na źródła zaangażowane w rozmowy.
Celem traktatu jest wzmocnienie światowej obrony przed nowymi patogenami
Celem traktatu jest wzmocnienie światowej obrony przed nowymi patogenamiShutterstock/Elenarts

Pakt, negocjowany już przez trzy lata, ma być prawnie wiążący. Jego celem jest wzmocnienie światowej obrony przed nowymi patogenami po tym, jak pandemia Covid-19 zabiła miliony ludzi w latach 2020-22 - przypomniał Reuters.

"Rozmowy trwały całą noc do godziny 9 rano w sobotę, ale nie udało się rozwiązać wszystkich kwestii" - powiedziało jedno ze źródeł agencji. Dodano, że "dokonano dużego postępu, uzgodniono prawie cały traktat, pozostawiając niewiele nierozstrzygniętych, ale kluczowych kwestii".

Sprawiedliwy podział szczepionek

Jedną z najbardziej spornych kwestii między krajami zamożnymi a rozwijającymi się jest to, jak sprawiedliwie dzielić się lekami i szczepionkami, aby uniknąć błędów ery pandemii koronawirusa - poinformował Reuters.

"Jeśli umowa zostanie sfinalizowana, będzie to historyczne zwycięstwo WHO. Tylko raz w 75-letniej historii Organizacji jej kraje członkowskie zgodziły się na podobny traktat: porozumienie o kontroli tytoniu w 2003 r." - zauważyła agencja.

PAP, md

Zobacz więcej na temat: WHO pandemia

"Trump największą szansą dla pokoju". Prezydent Andrzej Duda w SkyNews o Ukrainie i USA

12.04.2025 11:27
Prezydent Andrzej Duda powiedział telewizji Sky News, że Donald Trump jest największą szansą dla pokoju na Ukrainie.

Polak wciąż liczy się w walce o ważne unijne stanowisko

12.04.2025 12:40
Polak wciąż liczy się w walce o ważne unijne stanowisko - Europejskiego Inspektora Ochrony Danych - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wojciech Wiewiórowski, który przez ostatnich pięć lat stał na czele tego urzędu i ubiega się o reelekcję, jest jednym z dwóch najpoważniejszych kandydatów. Jego konkurent to Włoch Bruno Gencarelli. Proces wyboru wydłuża się, bo unijne kraje i Parament Europejski nie mogą się porozumieć.