W komunikacie opublikowanym przez watykańskie Biuro Prasowe kardynał Kevin Farrell powiedział „Drodzy bracia i siostry, z głębokim bólem muszę ogłosić śmierć naszego Ojca Świętego Franciszka. O godzinie 7:35 dzisiejszego rana Biskup Rzymu Franciszek wrócił do Domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi. Uczył nas jak żyć wartościami Ewangelii z wiernością odwagą i powszechną miłością w sposób szczególny na rzecz najuboższych i tych, którzy są na marginesie".
00:42 13591762_1.mp3 Zmarł papież Franciszek. Miał 88 lat. Jego pontyfikat trwał 12 lat i 4 miesiące. O śmierci papieża poinformował kamerling Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell. Materiał Piotra Kowalczuka (IAR)
Wczoraj papież Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi i witał się z wiernymi na placu świętego Piotra.
Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires w Argentynie, w rodzinie włoskich imigrantów, kardynał Jorge Mario Bergoglio został wybrany na papieża 13 marca 2013 roku. Zastąpił Benedykta XVI, który zrezygnował z urzędu ze względów zdrowotnych. Po wyborze przyjął imię Franciszek na cześć świętego z Asyżu. Miało ono charakter programowy, z uwagi na to, że jego patron jest uosobieniem Kościoła biednych i uciskanych oraz symbolem odrzucenia luksusu przez duchowieństwo.
00:19 13591707_1.mp3 Wysłannik Telewizji Polskiej do Rzymu Rafał Miżejewski powiedział w TVP Info, że ta informacja była dla wszystkich szokiem (IAR)
Podczas pontyfikatu odbył 47 podróży zagranicznych oraz 40 we Włoszech. W 2016 roku przebywał z pięciodniową wizytą w Polsce, związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży. Franciszek uczcił też na Jasnej Górze 1050. rocznicę Chrztu Polski oraz modlił się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Opublikował cztery encykliki: "Światło wiary", "Pochwalony bądź", "Wszyscy bracia" oraz "Umiłował nas", a także siedem adhortacji apostolskich, liczne listy, konstytucje apostolskie czy orędzia z okazji obchodów światowych dni, jak Dzień Pokoju, Młodzieży czy Środków Społecznego Przekazu. W 2014 roku, po raz pierwszy w historii, dokonał kanonizacji dwóch papieży - Jana XXIII i Jana Pawła II. Zwołał 10 konsystorzy zwyczajnych, podczas których kreował 163 kardynałów. Został uhonorowany tytułem Człowiek Roku 2013 magazynu "Time".
Powołał Radę Kardynałów
W 2013 roku powołał Radę Kardynałów, jako organ doradczy w przeprowadzeniu reformy kurii rzymskiej. Wprowadzone zmiany, między innymi połączenie kilku urzędów czy zastąpienie dotychczasowych kongregacji i papieskich rad - dykasteriami, usankcjonował w konstytucji apostolskiej z 2022 roku. Ogłosił Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a w grudniu 2024 - Rok Jubileuszowy 2025.
W nauczaniu Franciszek nawoływał do ubóstwa i miłości, czyli powrotu do korzeni chrześcijaństwa. Zachęcał, zarówno wiernych, jak i rządzących, aby troszczyli się o ubogich, bezrobotnych i bezdomnych. Ogłosił kampanię walki z głodem na świecie, zwracał uwagę na potrzeby imigrantów i osób opuszczonych.
Papież angażował się w działania na rzecz pokoju na świecie, między innymi apelował o pokój na Ukrainie, w Ziemi Świętej, w Syrii i na Bliskim Wschodzie. Uczestniczył w 2016 roku w Światowym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu, w którym wzięło udział ponad 400 przywódców religijnych i politycznych z całego świata. Apelował o położenie kresu działaniom wojennym w Syrii. Zachęcał też do globalizacji solidarności, której celem jest integralny rozwój każdego człowieka.
Walka z wykorzystywaniem seksualnym
Radykalnie zwalczał nadużycia seksualne wśród duchownych, w tym celu powołał Papieską Komisję do spraw Ochrony Nieletnich, a w kodeksie Państwa Watykańskiego wprowadził surowe kary.
Od dłuższego czasu papież zmagał się z chorobą, ostatnio miał problemy z mówieniem i odczytywaniem treści katechez. 14 lutego po porannych audiencjach trafił do polikliniki Gemelli w związku z zapaleniem oskrzeli, które przeszło w zapalenie płuc.
Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, jako jedno z pięciorga dzieci włoskich imigrantów. Ukończył technikum chemiczne i w 1958 roku wstąpił do zakonu jezuitów. Studiował nauki humanistyczne, literaturę i psychologię, obronił licencjat z filozofii, ukończył także teologię.
Zanim objął Stolicę Apostolską, w latach 1998-2013 był metropolitą Buenos Aires i prymasem Argentyny. Uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach Kościoła. Brał udział w sesjach Światowego Synodu Biskupów w Watykanie, w tym - specjalnej, poświęconej Kościołowi w Ameryce w 1997 roku. W 2001 Jan Paweł II wyniósł go do godności kardynalskiej. Od 2005 do 2011 roku pełnił funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Argentyny. Kardynał Bergoglio był wymieniany w gronie tzw. papabile, potencjalnych kandydatów do następstwa po zmarłym w 2005 roku papieżu Polaku.
Pierwsza podróż
Po wyborze na papieża w marcu 2013, w pierwszą podróż apostolską - w lipcu tego samego roku - Franciszek wyruszył na włoską wyspę Lampedusa, na którą docierają tysiące uchodźców z Afryki. Była to zapowiedź jednego z głównych wątków pontyfikatu, nauczania społecznego, w którym wiele uwagi poświęcił migrantom i uchodźcom.
Papież przywiązywał dużą wagę do dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego. W 2016 roku na lotnisku w Hawanie doszło do pierwszego w historii, spotkania głowy Kościoła katolickiego ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Moskwy Cyrylem. Podpisano wówczas wspólną katolicko-prawosławną deklarację.
W 10. rocznicę wyboru, w 2023 roku, papież powiedział, że w prezencie chciałby otrzymać pokój na świecie. Wyznał, że najsmutniejszym dla niego wydarzeniem pontyfikatu była wizyta na cmentarzu w Redipuglii we Włoszech, gdzie pochowano około stu tysięcy poległych w I wojnie światowej. Powiedział, że cierpi, widząc zabitych żołnierzy na wojnie na Ukrainie, Rosjan i Ukraińców, którzy nie wrócą do domu. Papież wymienił też swoje życzenia dla świata, Kościoła i ludzkości: "Trzy słowa przychodzą mi do głowy: braterstwo, płacz i uśmiech. Jesteśmy wszyscy braćmi. Trzeba przywrócić braterstwo i nie bać się płaczu i uśmiechu".
IAR/dad