Ministerstwo, jako podmiot odpowiedzialny za opiekę nad polskimi grobami wojennymi za granicą oraz za realizację Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o ochronie miejsc pamięci i spoczynku ofiar wojny i represji politycznych z 21 marca 1994 r., współpracuje z Fundacją "Wolność i Demokracja", prowadzącą od 2012 roku poszukiwania oraz ekshumacje Polaków na terenach Ukrainy. Współpraca ma na celu godny pochówek oraz przywrócenie tożsamości polskim cywilom - mieszkańcom wsi Puźniki, zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w nocy z 12 na 13 lutego 1945 roku.
Ekshumacje są kontynuacją prac prowadzonych przez Fundację od maja do sierpnia 2023 roku, zakończonych odnalezieniem mogiły, w której spoczywają szczątki ofiar zbrodni. W styczniu tego roku, na podstawie wyników prac poszukiwawczych, władze ukraińskie zezwoliły na przeprowadzenie ekshumacji odnalezionych szczątków.
Ekshumacja, identyfikacja, pochówek
Prace zmierzają do ekshumowania szczątków ofiar, ich identyfikacji oraz pochówku. W pracach koordynowanych przez Fundację "Wolność i Demokracja" biorą udział eksperci z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, firmy "Wołyńskie starożytności" oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
Prace są w całości finansowane z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zbrodnia w Puźnikach była jednym z ostatnich mordów, dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w czasie zbrodni wołyńskiej - galicyjskiej. W nocy z 12 na 13 lutego 1945 r. oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakował wieś Puźniki, zamieszkiwaną przez ludność polską, mordując kilkadziesiąt osób, w większości kobiety, dzieci i osoby starsze.
IAR/dad