Podczas konferencji inaugurującej obchody 100-lecia Polskiego Radia redaktor naczelny Paweł Majcher powiedział, że ta rocznica ma pokazać słuchaczom i odbiorcom, jak Polskie Radio się zmienia. Przypomniał, że PR nadaje już w jakości cyfrowej. - Teraz chcemy zrobić rewolucję cyfrową w internecie - zaznaczył.
01:00 13596562_1.mp3 Polskie Radio zainaugurowało obchody stulecia. Publiczny nadawca niezmiennie łączy tradycję i nowoczesność. Dlatego stawia między innymi na podcasty. W budynku Warsaw Unit zaprezentowano nowe produkcje i te, które już odniosły sukces. Materiał Klaudii Dadury (IAR)
Podczas spotkania zaprezentowano m.in. nową stronę internetową Polskiego Radia. Można tu znaleźć audycje i podcasty, których autorami są dziennikarze i podcasterzy współpracujący z radiem. Wzrost popularności podcastów w Polsce sprawił, że jesienią ubiegłego roku w PR została powołana Agencja Kreacji Projektów Podcastowych.
Od polityki po ufologię
Twórcy podcastowi opowiedzieli o tematach i ludziach, których będą gościć w nowych produkcjach Polskiego Radia. Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski mówili o wspólnym podcaście politycznym "Strefa wpływów", a Beata Płomecka - o "Szczycie Europy", podcaście Polskiego Radia i TVN 24, którego współtwórcą jest Maciej Sokołowski. Zaprezentowany został również podcast Karoliny Korwin-Piotrowskiej "Nowy Wspaniały Świat".
00:32 13596277_1.mp3 Twórcy podcastu politycznego "Strefa wpływów" Renata Grochal, Jacek Czarnecki i Roch Kowalski zapowiedzieli specjalne wydanie przedwyborcze 16 maja z udziałem publiczności (IAR)
Roman Czejarek opowiedział, jak w podcaście "Sprawdzam" rozprawia się ze stereotypami i fake newsami, oraz o powstającej we współpracy z Netflixem "Katastrofie Heweliusza".
00:27 13596108_1.mp3 Jednym z nich jest "Szczyt Europy" realizowany we współpracy z TVN24. Tworzą go Beata Płomecka i Maciej Sokołowski. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli powiedziała, że pomysł na tego typu produkcję zrodził się już kilka lat temu (IAR)
Podcasty Teatru Polskiego Radia
Aktor Piotr Cyrwus mówił natomiast o pracy na planie serialu "Projekt UFO", a Przemysław Pawełek i Mikołaj Kołyszko - o towarzyszącym mu podcaście "Polska Sekcja Ufologiczna". Z kolei Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy zapowiedzieli premierę nowego serialu audio pt. "Zamiana" produkowanego przez Teatr Polskiego Radia.
00:30 13596246_1.mp3 Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy zapowiedzieli premierę swojego nowego serialu audio zatytułowanego "Zamiana", produkowanego przez Teatr Polskiego Radia (IAR)
Nowością w Polskim Radiu są podcasty "Wytrych Wydrycha", w którym Daniel Wydrych przeprowadza wywiady m.in. z Karolem Okrasą, Katarzyną Bondą i Arkadiuszem Jakubikiem, czy "Laboratorium Zbrodni - Podcast Crazy Nauka", w którym Aleksandra i Piotr Stanisławscy opowiadają o sprawach kryminalnych rozwiązanych dzięki postępom w nauce.
Podcast Baby od polskiego
"Matura po godzinach. Podcast Baby od polskiego" to z kolei podcast Anety Korycińskiej, polonistki, redaktorki, a także założycielki marki "Baba od polskiego", która popularyzuje język polski wśród młodzieży. Korycińska pokaże w nim, jak zjawiska popkultury łączą się z tematyką maturalną. Podszyte psychologią rozmowy ze znanymi muzykami znajdą się zaś w podcaście "Muzyczne rozmowy Joanny Flis". A w "Anatomii opery" Agata Kwiecińska i Adam Banaszak opowiedzą o operach, które trzeba zobaczyć.
Dziennikarze sportowi Dariusz Urbanowicz i Filip Jastrzębski poprowadzą z kolei "Sportowy jarmark", a kryminalne zagadki historyczne rozwiązywać będą w "Dziejach zbrodni" Bartek Makowski i Przemysław Lis. "Urodzeni w czasie" to zaś podcast dziennikarza Pawła Sito, na który składają się jego wywiady z ludźmi, których łączy ten sam rok urodzenia. Podcast na żywo pt. "Mapa zbrodni" przygotował dziennikarz i autor kryminałów Grzegorz Kalinowski. W rolach głównych wystąpili Piotr Cyrwus i Przemysław Bluszcz.
Wszystkie podcasty dostępne są na portalu podcastowym Polskiego Radia oraz w popularnych serwisach podcastowych.
Polskie Radio jest największym publicznym nadawcą radiowym w Polsce. Emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Posiada pięć ogólnopolskich Programów – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Polskie Radio 24 oraz Polskie Radio dla Zagranicy, a przez internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.
PAP/IAR/dad