Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej włącza się w pomoc dla mieszkańców Jemenu. W najbiedniejszym kraju Zatoki Perskiej od pięciu lat toczy się wojna domowa. Większość mieszkańców potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej.
PCPM jest kolejną polską organizacją, która włączyła się w pomoc Jemenowi. Wcześniej zrobiły to też Polska Akcja Humanitarna i Caritas Polska. PAH rozpoczyna w Jemenie pierwszy projekt sanitarny. W prowincjonalnej szkole zbuduje toalety.
PAH apeluje także o finansowe wsparcie dla mieszkańców Wenezueli. Do tej pory organizacja pomogła prawie 20-tu tysiącom osób w kraju, w którym większość obywateli stoi na skraj ubóstwa.
O pomoc dla mieszkańców afrykańskiego państwa Malawi apeluje Polska Misja Medyczna. Pół roku temu przeszedł tam potężny cyklon. Misja rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na specjalistyczny aparat dla miejscowego szpitala, w którym pracują dwie polskie lekarki. Jak mówi Ewa Piekarska z Polskiej Misji Medycznej, urządzenie zostało zniszczone w czasie huraganu.
Dzięki projektowi Polskiej Misji Medycznej, realizowanemu przy wsparciu finansowym rządu, w zeszłym roku ponad 300 Syryjczyków otrzymało specjalistyczne protezy. W około 95 procentach inicjatywę sfinansowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Bezpośrednim celem projektu było uruchomienie centrum ortopedycznego w Termanin.
Ofiarom wojny w Syrii pomaga też Caritas Polska. Organizacja przekazała już ponad 46 mln złotych wsparcia. Program „Rodzina rodzinie”, działający od 2016 roku, to największy polski program pomocy humanitarnej.
W ostatnim czasie Caritas Polska przekazał 100 tys. zł ofiarom zamachów na Sri Lance, dofinansowała także budowę ośrodka zdrowia "Chata Medyka” na Madagaskarze. Projekt zrealizowany został przez Fundację Redemptoris Missio. Mieszkańcy miejscowości Befasy, w której budowana jest przychodnia, są pozbawieni stałej opieki zdrowotnej.
IAR/PAP/ep