W Senacie odbyła się dyskusja na temat roli kobiet w polityce. W seminarium zorganizowanym w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego Polska-Gruzja uczestniczyli: prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Maria Koc i kobiety reprezentujące władzę na różnych szczeblach w obu państwach.
Otwierając wystawę "50 Women of Georgia" prezydent Gruzji powiedziała, że przedstawione kobiety odegrały ważne role w różnych dziedzinach i przyczyniły się do rozwoju kraju na przełomie XIX i XX wieku. Dodała, że były to też działaczki polityczne, które zrobiły wszystko żeby nie poddać się rosyjskiej agresji i wyzwolić kraj spod panowania rosyjskiego. Według Salome Zurabiszwili to były Europejki, które wtedy i do dzisiaj dowodzą miejsca Gruzji w wielkiej europejskiej rodzinie.
Wicemarszałek Maria Koc zapewniła, że Polska jest przyjacielem Gruzji i wyraziła nasze niezmienne poparcie dla suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej tego kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski otwierając seminarium podziękował prezydent Gruzji za obecność podczas wczorajszych uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Nawiązał do wczorajszej wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy na temat sytuacji Gruzji i Ukrainy. W związku z niezaproszeniem do Polski na obchody delegacji Federacji Rosyjskiej i zarzutem rosyjskiego ambasadora izolowania Rosji, Stanisław Karczewski powiedział, "my Rosji nie izolujemy, Rosja izoluje się sama". Podkreślił, że jeśli Rosja zmieni swoją politykę to będziemy zapraszać ją do udziału we wszystkich uroczystościach bo jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi.
Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili powiedziała, że widzi rolę kobiet w polityce szczególnie w rozwiązywaniu trzech problemów: migracji, zmian klimatu i poszukiwania nowych dróg rozwiązywania konfliktów.
Oprócz wystawy przygotowanej przez Ambasadę Gruzji, seminarium w Senacie towarzyszy ekspozycja plenerowa Instytutu Pileckiego „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918”, poświęcona uzyskaniu praw wyborczych przez Polki w listopadzie 1918 r.oraz wystawa „Senatorki drugiej Rzeczypospolitej” przedstawiająca sylwetki 19 wybitnych kobiet.
IAR/ks