Redakcja Polska

Niemcy: media znów piszą o "polskim obozie". Interwencja ambasady RP

09.12.2019 14:26
Niemiecki magazyn "TV Direckt" użył sformułowania "polski obóz" w stosunku do niemieckiego obozu zagłady, gdzie zabijano ludzi z wykorzystaniem "Cyklonu B". Interwencję w tej sprawie podjął polski ambasador. 
Audio
  • Niemieckie media znów piszą o "polskim obozie" Interwencja poskiej ambasady. Materiał Waldemara Maszewskiego (IAR)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki zapalają znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu na terenie byłego obozu zagłady Auschwitz
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Mateusz Morawiecki zapalają znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu na terenie byłego obozu zagłady AuschwitzPAP/Łukasz Gągulski

Magazyn "TV Direckt" streszczając film "Amen", w którym opisano życie i działalność niemieckiego chemika, członka NSDAP oraz Wafen-SS - Kurta Gersteina, napisał o szokujących procedurach przy zastosowaniu "Cyklonu B" w polskim obozie. Interwencję w tej sprawie podjęła Polska Ambasada w Berlinie. - Najbardziej przykre i karygodne w tej sprawie jest to, że te fałszywe określenia „polskie obozy” czy też „deportacja Żydów do Polski” niemiecki serwis medialny grupy „Funke” zamieszcza dosłownie chwilę po wizycie kanclerz Angeli Merkel w muzeum byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Podczas wizyty pani kanclerz sama przyznała i wyraźnie podkreśliła, że „Auschwitz był niemieckim i prowadzonym przez Niemców obozem zagłady. Ważne jest, aby wyraźnie nazywać sprawców. Niemcy są to winni ofiarom i sobie samym” - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem ambasador Andrzej Przyłębski.

W ostatnich miesiącach niemiecka prasa wielokrotnie używała fałszywego określenia o jakoby "polskich obozach śmierci i zagłady". Zrobił tak m.in "Welt am Sonntag", "Westdeutsche Zeitung", "Augsburger-Algemeine" czy też "Schwarzwaelder Bote".

IAR/dad

Premier Polski i kanclerz Niemiec oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz

06.12.2019 13:16
Angela Merkel i Mateusz Morawiecki złożyli w piątek wieńce z róż w barwach narodowych obu państw przed Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku 11. w byłym obozie Auschwitz I. Oddali w ten sposób hołd wszystkim ofiarom niemieckiego obozu. - Każdemu miejscu, gdzie kiedyś budowano niemieckie obozy koncentracyjne i zagłady, należą się i szacunek, i wyjątkowa troska, aby przeszłość była dla kolejnych pokoleń lekcją na przyszłość. Jest to też głównym powodem, dla którego Polska wspólnie z innymi państwami oraz byłymi więźniami występuje do rządu Austrii o wykupienie przez to państwo zaniedbanych terenów, które kiedyś obejmował dawny obóz koncentracyjny Gusen. Ginął w nim co drugi osadzony. (...) Łącznie, obywatele co najmniej 26 państw - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dosadne słowa Angeli Merkel w Auschwitz: odczuwam głęboki wstyd

06.12.2019 16:33
- Odczuwam głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tu popełnione przez Niemców - podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w piątek w byłym obozie Auschwitz-Birkenau wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim oddała hołd ofiarom. - To był niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców. To dla mnie jest ważne, aby to podkreślić i jasno wskazać sprawców - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Polska kupi tereny po b. obozie śmierci w Austrii? Jest zwrot w sprawie

08.12.2019 18:37
Rzecznik MSW Austrii Christoph Poelzl oświadczył w niedzielę, że prywatni właściciele działek na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen sygnalizują gotowość ich sprzedaży. Polska stara się odkupić tereny po dawnym obozie śmierci Mauthausen-Gusen.