Tylko wynalezienie szczepionki spowoduje, że zlikwidowane zostaną obostrzenia w związku z pandemią COVID-19 - co do tego zgodni są eksperci na całym świecie. Pierwsze w Europie testy kliniczne szczepionki przeciw koronawirusowi rozpoczęły się w czwartek w Oxfordzie. Wstrzyknięto ją dwojgu pierwszym z ponad 800 ochotników, którzy zgłosili się do badania. Jak wyjaśnia BBC, połowa z nich otrzyma szczepionkę przeciw COVID-19, a połowa szczepionkę kontrolną, która chroni przed zapaleniem opon mózgowych, ale nie przed koronawirusem. Badani nie będą wiedzieć, którą ze szczepionek otrzymają. Szczepionka została opracowana w mniej niż trzy miesiące na Uniwersytecie w Oxfordzie. Naukowcy z Oxfordu mają nadzieję, że do września będzie gotowy milion dawek, a następnie, jeśli szczepionka okaże się skuteczna, będzie możliwe radykalne zwiększenie produkcji. Eksperci ostrzegają jednak, że wynalezienia środka na COVID-19 nie należy się spodziewać szybko.
Bardzo ostrożny jest w swoich szacunkach wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Równie intensywne prace, jak nad opracowaniem szczepionki, trwają nad lekiem, mogącym zahamować epidemię. Zespół naukowców z udziałem prof. Pyrcia przeprowadza badania nad substancją, która hamuje skutki zakażenia. Prace trwają – zapewnia naukowiec.
Celowe zakażenie koronawirusem setek młodych i zdrowych ochotników, by przyspieszyć prace nad szczepionką - to pomysł, który - jak pisze amerykański portal "The Hill" - popiera część wakcynologów, bioetyków i polityków. Badani wcześniej mają dostać potencjalną szczepionkę lub placebo. Badania na ochotnikach miałyby pomóc opracowującym szczepionkę w szybszym określeniu jej skuteczności w porównaniu ze zwykłymi klinicznymi testami. Zwolennicy tego podejścia utrzymują, że oszczędzić można w ten sposób nawet kilka miesięcy. Pomysł rekrutacji ochotników ma m.in. poparcie 35 amerykańskich parlamentarzystów. Badania tego rodzaju wspierają też znany amerykański ekspert od szczepionek profesor Stanley Plotkin oraz bioetyk Arthur Caplan z Uniwersytetu Nowojorskiego.
Intensywne prace nad jak najszybszym wynalezieniem szczepionki trwaja też w Chinach - 10 dni temu chińskie władze zatwierdziły do testów klinicznych kolejne dwie szczepionki na koronawirusa. W marcu w tym kraju rozpoczęto zaś testy na ludziach innej szczepionki przeciwko COVID-19, opracowanej w chińskich laboratoriach wojskowych.
Także w Rosji rozpoczęto przedkliniczne testy szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Poinformował o tym minister zdrowia Michaił Muraszko. Szef resortu nie wspominał o szczegółach harmonogramu prowadzenia badań, ani nie podał prognozowanego terminu przygotowania szczepionki do masowego wykorzystania.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że ONZ uruchomiła w piątek "historyczną", światową inicjatywę, mającą na celu przyspieszenie produkcji oraz dystrybucji szczepionki i leków na Covid-19. W wirtualnej konferencji prasowej na ten temat uczestniczyli m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podaje agencja AFP, inicjatywa, której przewodzi WHO, wiąże się ze współpracą wielu krajów, a wolę poważnego zaangażowania się w ten projekt zadeklarowały m.in. Niemcy i Francja.
IAR/PAP/ep