Redakcja Polska

Rozpoczęły się obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta

25.04.2025 13:48
Premier Donald Tusk powiedział w piątek w Gnieźnie, że warto ogłosić nową narodową doktrynę - doktrynę piastowską opartą na sile, a nie tylko na marzeniach i aspiracjach. Podkreślił też, że decyzje Bolesława Chrobrego ukształtowały Polskę i do dziś pozostają w mocy.
Audio
  • Rozpoczęły się obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka Ii Lamberta. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zgromadzenie posłów i senatorów w Gnieźnie
Zgromadzenie posłów i senatorów w GnieźnieSenat RP

W ramach uroczystości w Gnieźnie odbywa się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów upamiętniające tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II.

Podczas zgromadzenia Donald Tusk mówił o rządach pierwszych Piastów, koronacji Bolesława Chrobrego i drodze ku Zachodowi. Zauważył, że wtedy nie było "jakichś prosto wyliczalnych korzyści, nie było funduszy europejskich". Była - jak wskazał - wspólnota pewnych wartości, którą niewielu wtedy podzielało, a ponadto była świadomość zagrożeń militarnych i politycznych.

"Ta decyzja (o drodze ku Zachodowi) wymagała niezwykłej wyobraźni, braku kompleksów, odwagi i też zdrowego rozsądku. To była decyzja na miarę tysiąclecia, ta decyzja opłaciła się Polsce wtedy i tysiąc lat później. Tak, dziś też się opłaca" - ocenił.

Jak mówił, gdy czasami słyszymy głosy narzekające na to, że Polacy muszą płacić jakąś cenę za przynależność do wspólnoty Zachodu, za uczestnictwo w UE, "to wyobraźmy sobie, ile samozaparcia, ile poświęcenia, ile wyobraźni musieli wykazać ci, którzy tysiąc lat temu podjęli taką decyzję". Podkreśli, że determinacja i mądre decyzje Bolesława Chrobrego ukształtowały Polskę i do dzisiaj pozostają w mocy.

Rocznica milenium koronacji dwóch pierwszych królów to święto nas wszystkich - mówi Michał Powałowski, prezydent Gniezna.

To był milowy krok, jeżeli chodzi o sytuację polityczną, ale także i religijną na mapie Europy dla naszego wtedy rodzącego się państwa piastowskiego i myślę, że dzisiaj powinniśmy na to jako Polacy szczególnie zwracać uwagę i być dumni z tego, że właśnie, dzięki temu wydarzeniu dzisiaj jesteśmy też wśród znaczących krajów Europy - podkreśla Michał Powałowski.

Do wydarzeń z 1025 roku doprowadziła dojrzałość polityczna i strategia Chrobrego - dodaje prezydent Gniezna. Zjednał sobie papieża oraz cesarza Niemiec, Ottona III, który miał wówczas największy wpływ na możliwość koronacji. Dzięki temu mógł zostać koronowanym. Jednak było to u schyłku jego życia, jak przypomina Michał Powałowski, przyjmuje się, że ta pierwsza koronacja, Bolesława Chrobrego, miała miejsce 18 kwietnia. W grudniu koronowano zaś jego syna, Mieszka II Lamberta.

Uroczystości tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta w Gnieźnie rozpoczęły się zasadzeniem dębu w Dolinie Pojednania. Następnie w hali sportowej rozpoczęło się wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu.


IAR/PP

80. lat temu żołnierze gen. Andersa wyzwolili Bolonię. W Imoli uczczono pamięć Polaków

23.04.2025 12:44
W Imoli koło Bolonii oddano w środę hołd gen. Władysławowi Andersowi – dowódcy 2. Korpusu Polskiego, walczącego o wyzwolenie Włoch. - Chcemy czerpać z doświadczenia gen. Andersa i jego podkomendnych. Z ich uporu, konsekwencji, patriotyzmu i pracy dla kraju - powiedział szef UdSKiOR Lech Parell.

"Podcasty robimy od stu lat". Obchody 100-lecia Polskiego Radia

23.04.2025 19:51
"Podcasty robimy od stu lat" - tym hasłem Polskie Radio zainaugurowało w środę obchody swojego 100-lecia. To właśnie podcasty poświęcone różnym tematom i zagadnieniom są mocnym akcentem jubileuszu tego publicznego nadawcy, poprowadzą je m.in. Roman Czejarek, Renata Grochal, bracia Miłoszewscy.

Wierni nadal tłumnie żegnają papieża Franciszka w bazylice watykańskiej

25.04.2025 12:13
Wierni nadal tłumnie oddają hołd pamięci papieża Franciszka przed jego otwartą trumną w bazylice św. Piotra. Dziś wieczorem podczas uroczystej ceremonii trumna zostanie zamknięta i opieczętowana.