Redakcja Polska

Program 1 Polskiego Radia wyemitował pierwszy serwis w języku białoruskim

22.08.2020 10:40
Serwis przygotowali dziennikarze redakcji białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy. Jak informuje nasz korespondent Włodzimierz Pac, w Mińsku serwis był dobrze słyszalny i zrozumiały.
Audio
  • Andrzej Rybałt, dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy i pomysłodawca serwisów po białorusku mówi, że dziś nie wiadomo, jak zakończy się sytuacja na Białorusi, ale informacje w języku białoruskim mogą pomóc społeczeństwu w decyzjach [posłuchaj]
  • Jak informuje nasz korespondent Włodzimierz Pac, w Mińsku serwis był dobrze słyszalny i zrozumiały [posłuchaj]
Protesty na Białorusi
Protesty na BiałorusiPAP/EPA/YAUHEN YERCHAK

Grodzieński dziennikarz polonijny Jan Roman mówi, że uruchomienie nadawania w języku białoruskim na antenie Programu 1 jest cenną inicjatywą kierownictwa Polskiego Radia.

"To taki akt solidarności Polski z tymi ludźmi na Białorusi, którzy walczą o wolność. Na Białorusi dochodzi do blokowania internetu. I jeśli jest brak informacji to pomoc, takie wsparcie ze strony Polskiego Radia będzie przydatne, bo obiektywnej informacji tu jest zawsze niedostatek" - mówi Jan Roman.

Dziennikarz podkreśla, że audycje płynące na falach Polskiego Radia w języku białoruskim pomagają też w popularyzacji języka białoruskiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu Białorusinów jeszcze z czasów radzieckich jest przyzwyczajona do słuchania zagranicznych rozgłośni, aby dowiadywać się tych informacji, których nie podają państwowe media.

Trzy razy dziennie serwisy w języku białoruskim

Od dziś na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia trzy razy dziennie będzie można usłyszeć serwisy informacyjne w języku białoruskim. Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy będą emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

Nadawany na falach długich o częstotliwości 225 kHz Program Pierwszy Polskiego Radia, obejmuje swoim zasięgiem całą Europę, w tym Białoruś. Możliwe jest to dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim.

Wsparcie dla narodu białoruskiego w tych trudnych chwilach, pokazanie gestu solidarności poprzez dostarczanie rzetelnych i prawdziwych informacji, wpisuje się w realizację misji nadawcy publicznego. Tylko silne i dobrze zorganizowane media publiczne, które dysponują zarówno odpowiednią infrastrukturą techniczną, jak i kadrami dziennikarskimi, są w stanie zrealizować tak ważną i potrzebną inicjatywę, której nie podejmą się nadawcy komercyjni - komentuje prezes Polskiego Radia, Agnieszka Kamińska. - Dwa dni temu obchodziliśmy 95. rocznicę przyznania Polskiemu Radiu koncesji nadawczej, a już dzisiaj dzięki naszym możliwościom możemy wspierać tych, którzy naszego wsparcia potrzebują. To jest dla nas zaszczyt - dodaje.

Polskie Radio dla Zagranicy jest anteną Polskiego Radia - medium publicznego - nadającą program o charakterze informacyjno-publicystycznym, stanowiący kanał komunikacji, dialogu i rozpowszechniania informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

Po przełomie w 1989 r. Program dla Zagranicy zaczął funkcjonować w nowej rzeczywistości. Wyeliminowano zadania i funkcje propagandowe, podstawowa działalność programowa została przeorientowana z kierunku zachodniego na Wschód. Inicjatorem powstania redakcji wschodnich był ówczesny wicedyrektor Programu - Ryszard Michalski, wybitny dziennikarz radiowy, twórca wieluset audycji literackich, teatralnych i historycznych.

W 1991 roku powstały redakcje litewska i ukraińska, a w 1992 roku: czeska, słowacka oraz redakcja białoruska, która była autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Program w języku białoruskim wypełnia lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.

IAR/PRdZ/ho