Redakcja Polska

Ponad 40 żubrów wysłano z Polski za granicę w ciągu ostatnich dwóch lat

14.11.2020 10:47
Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat ponad 40 żubrów opuściło Polskę i trafiło do innych państw. Rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska poinformowała, że ostatnio dzięki projektowi ochrony żubra osobniki trafiły do Hiszpanii, Bułgarii i Rumunii. W planach jest wysłanie kolejnych osobników do Serbii i Włoch. Wcześniej z naszego kraju wyjeżdżało średnio 5 zwierząt rocznie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Piotr Krzeslak/shutterstock.com

Anna Malinowska przekazała Informacyjnej Agencji Radiowej, że w ostatnich latach nastąpił wyraźny rozwój populacji żubra zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wyjaśnia, że jest to efekt realizacji wielu programów ochrony gatunków w poszczególnych krajach, a także współpracy międzynarodowej.

Eksport żubrów do wybranych hodowli w Europie jest ważnym elementem projektu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Rzeczniczka tłumaczy, że zakładanie nowych stad w innych krajach jest istotne ze względu na bezpieczeństwo całej populacji. - Trzeba pamiętać, że żubry pochodzą od kilkunastu osobników, w związku z tym są podatne na różnego rodzaju choroby genetyczne, dlatego też dla ich bezpieczeństwa, dla bezpieczeństwa populacji, zakładamy oddalone od siebie populacje i stada - wskazuje.

Przedwieczne metody transportu

Anna Malinowska dodaje, że podczas transportu tych zwierząt najlepiej sprawdzają się metody "opracowane przed wiekami". Żubry podróżują w kontenerze, którego rozmiar jest dopasowany do zwierząt. Rzeczniczka mówi, że przed transportem zwierzęta są usypiane, mierzona jest wtedy szerokość rozstawu ich rogów, a także rozmiary ciała. Skrzynię ustawia się otwartą na końcu korytarza odłowni. Na dnie kontenera układane są uwielbiane przez żubry buraki. - W ten sposób zachęcone żubry wchodzą do skrzyni, która jest zamykana i transportowana samochodem - opisuje Anna Malinowska.

Rzeczniczka Lasów Państwowych zaznacza, że jeszcze przed przeniesieniem żubrów wybierane jest odpowiednie miejsce dla stada. Zwierzęta potrzebują dużej powierzchni. - Najlepiej, gdyby to był kompleks, który nie będzie poprzecinany drogami, autostradami, i tak dalej - wskazuje Anna Malinowska. Dodaje, że trzeba również przygotować lokalną społeczność na pojawienie się żubrów, bo te potrafią wyrządzić szkody rolnikom. Ponadto zwierzęta muszą mieć dostęp do odpowiedniej ilości pokarmu. - Takie typowe stado potrafi zjeść 500 kilogramów pokarmu dziennie - mówi rzeczniczka.

Projekt ochrony żubra

Projekt "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe" zainicjowano w 2017 roku. Realizowany jest we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Stowarzyszeniem Miłośników Żubrów i Białowieskim Parkiem Narodowym.

Od początku restytucji tego gatunku, czyli w przeciągu niemal stu lat, z Polski do innych krajów wyjechało niemal 500 żubrów. Głównymi krajami docelowymi były Niemcy, Francja, Hiszpania i Czechy. Ponadto 20 żubrów opuściło Europę.


IAR/dad

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" troszczy się o polskie dziedzictwo na Kresach

13.11.2020 14:29
Celem projektu „Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie” jest opisanie i promocja historycznego dziedzictwa polskiego na dawnych kresach Polski. Chcemy uświadomić Polakom poza granicami, że warto dbać o kulturową spuściznę. Chcemy także pokazać ludzi i instytucje, które przyczyniają się do zachowania kulturowego dziedzictwa na Wschodzie. Do takich instytucji należy niewątpliwie Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Przedmiotem jej szczególnego zainteresowania są cmentarze i żołnierskie mogiły na dawnych Kresach.

UE chce powiązania funduszy z praworządnością. Dworczyk: nie będzie na to zgody

13.11.2020 12:22
- Próba powiązania funduszy unijnych z tzw. praworządnością to próba stworzenia mechanizmu politycznego, dzięki któremu będzie można wywierać nacisk na niektóre państwa Unii Europejskiej; nie będzie na to zgody - stwierdził w Polskim Radiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Stanisław Żaryn: aktywność Federacji Rosyjskiej jest dla nas największym zagrożeniem

13.11.2020 13:35
- Rosja prowadzi skoordynowane działania informacyjne przeciwko Polsce, używając wielu różnojęzycznych kanałów komunikacji - stwierdził w wywiadzie dla portalu defence24.pl Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. - Dlaczego? Aby pokazać nasz kraj, jako ten, który stale przysparza Europie problemów - tłumaczył.