Redakcja Polska

Szwecja: komisje parlamentarne za możliwością wstąpienia do NATO

09.12.2020 16:07
Komisje obrony oraz spraw zagranicznych szwedzkiego parlamentu opowiedziały się w środę za wpisaniem do strategii bezpieczeństwa możliwość wstąpienia Szwecji do NATO. Według komentarzy to historyczny krok zbliżający kraj do Sojuszu.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Przyjęty przez parlamentarzystów zapis nie zobowiązuje wprost rządu do starania się o członkostwo w NATO, ale Szwecja ma być gotowa do szybkiego przystąpienia, jeśli nastąpi taka konieczność.

Za takim określeniem szwedzkiej polityki bezpieczeństwa opowiedziały się opozycyjne ugrupowania: liberalno-konserwatywna Umiarkowana Partia Koalicyjna, Chrześcijańscy Demokraci oraz prawicowi Szwedzcy Demokraci. Projekt poparły również współpracujące zazwyczaj z socjaldemokratycznym rządem Partia Centrum oraz Liberałowie.

Kluczowym dla zdobycia większości w tej kwestii była zmiana stanowiska Szwedzkich Demokratów, którzy dotychczas byli przeciwnikami członkostwa Szwecji w NATO. Według rzecznika ds. obronności tej partii Rogera Richtoffa "chodzi jedynie o wskazanie opcji NATO". "Chcemy ułatwić naszą współpracę z Finlandią, która dopuszcza w swojej polityce bezpieczeństwa sojusz z NATO" - podkreśla Richtoff.

Decyzję komisji parlamentarnych skrytykowała szefowa MSZ Szwecji Ann Linde. Według niej może ona mieć negatywne konsekwencje, a decyzje w kwestiach bezpieczeństwa powinny być podejmowane wspólnie, dużą większością głosów.

Oprócz rządzącej Szwecją Partii Robotniczej - Socjaldemokraci, przeciwna zapisowi o możliwości wstąpienia do NATO jest również Partia Ochrony Środowiska - Zieloni oraz Partia Lewicy.

Według komentarzy w szwedzkich mediach decyzja komisji parlamentarnych jest historyczna i może być pierwszym krokiem do przystąpienia kraju do Sojuszu.

Głosowanie w izbie parlamentu nad szwedzką strategią bezpieczeństwa zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Szwecja współpracuje już z NATO, odbywa wspólne ćwiczenia, a jej żołnierze biorą udział w misjach wojskowych tej organizacji.

Od lat 90. z kluczowych dokumentów stopniowo znikały zapisy mówiące o tym, że Szwecja jest krajem neutralnym. Przypieczętowaniem zmiany podejścia było przyjęcie w 2009 roku doktryny o solidarności z państwami nordyckimi i unijnymi. Szwecja zobowiązała się udzielić pomoc partnerom lub też oczekuje od nich wsparcia w przypadku ataku zbrojnego lub katastrofy naturalnej.

PAP/ho


Zobacz więcej na temat: NATO Szwecja wojsko

ONZ wzywa Rosję do zakończenia okupacji Krymu. Niemcy nadal budują z nią gazociąg

09.12.2020 09:47
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w poniedziałek rezolucję, wzywającą Rosję do jak najszybszego zakończenia "czasowej okupacji" Krymu, półwyspu ukraińskiego anektowanego w 2014 roku przez Moskwę. Czy wpłynie to na realizację kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2?

Historyk o "odniemczaniu" zbrodni niemieckich i nazywaniu ich nazistowskimi. "To były dziesiątki lat pracy"

09.12.2020 13:44
"To były dziesiątki lat pracy, to był proces, w wyniku którego dziś już politycznie niepoprawnie jest mówić »zbrodnie niemieckie« na zbrodnie niemieckie" - powiedział profesor Bogdan Musiał, komentując zmianę retoryki w zachodniej przestrzeni publicznej, gdzie "oczywiste zbrodnie niemieckie zaczęto nazywać nazistowskimi".

Prezydent: jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości

09.12.2020 16:15
Jest zarysowane wstępne porozumienie ws. budżetu UE i mechanizmu warunkowości; praca i dyskusje nad nim trwają; prezydent Czech pozytywnie odniósł się do polskich i węgierskich propozycji - powiedział w środę w Pradze prezydent Andrzej Duda.