Redakcja Polska

MSZ: Polska przekazała do Sudanu pomoc humanitarną o wartości ok. 600 tys. zł

14.12.2020 12:16
Polska przekazała do Sudanu w poniedziałek drogą lotniczą pomoc humanitarną o wartości ok. 600 tys. zł - poinformował w komunikacie resort spraw zagranicznych. Środki trafią do potrzebujących za pośrednictwem sudańskiej Komisji Pomocy Humanitarnej.
Załadunek paczek z pomocą
Załadunek paczek z pomocąFot. Tymon Markowski / MSZ

Sudan to jeden z najbiedniejszych krajów świata, który w ostatnim czasie został dotknięty powodziami w 17 z 18 prowincji. Pomoc trafi do sudańskiej Komisji Pomocy Humanitarnej, a za jej pośrednictwem do społeczeństwa sudańskiego.

MSZ poinformował, że Polska przekazała do Chartumu drogą lotniczą w poniedziałek leki, koce, piżamy, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła o łącznej wadze ok. 6 ton i wartości 600 tysięcy zł.

Podczas przekazania transportu wiceszef MSZ Paweł Jabłoński podkreślił, że to kolejna akcja solidarnościowa zainicjowana przez resort spraw zagranicznych wobec kraju, który znalazł się w nagłej potrzebie.

- Polacy pamiętają jeszcze powódź stulecia, która nawiedziła nasz kraj w 1997 roku, powodując ogromne zniszczenia i śmierć kilkudziesięciu osób. Polska pomoc jest gestem solidarności z Sudańczykami w tym trudnym dla nich okresie - powiedział Jabłoński.

Akcję - jak poinformował wiceszef MSZ - wsparła Agencja Rezerw Materiałowych i Polfa Tarchomin.

W ramach pomocy humanitarnej Polska w czasie pandemii wspierała m.in. Liban po wybuchu w bejruckim porcie, organizowano wyjazdy zespołów lekarzy, pielęgniarzy i ratowników medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej do Włoch, USA, Kirgistanu, Tadżykistanu i Etiopii. Ponadto na Białoruś, Ukrainę i do Mołdawii wysyłane były transporty sprzętu medycznego.


PAP/dad

50 lat temu na Wybrzeżu wybuchły strajki. To był początek Grudnia ’70

14.12.2020 08:13
50 lat temu, 14 grudnia 1970 r., na wieść o podwyżce cen żywności, w Trójmieście, Szczecinie i innych miastach wybuchły strajki robotników. Było to największe po roku 1956 wystąpienie przeciwko polityce władz. Krwawa pacyfikacja protestów doprowadziła do skompromitowania rządzącego od czternastu lat Władysława Gomułki. W dłuższej perspektywie dramat Grudnia ’70 przyczynił się do realizacji idei niezależnych od władz związków zawodowych.

"Nie stracimy ani jednego euro". Konrad Szymański pewny umowy budżetowej

14.12.2020 09:30
Polska dziś nie ma żadnych powodów, by się obawiać utraty środków z UE z powodu mechanizmu praworządności. Mamy wysokie standardy kontroli wydatkowania pieniędzy publicznych i nie musimy się już obawiać arbitralności KE - mówi "Rzeczpospolitej" Konrad Szymański, minister ds. europejskich.

Rząd Stanów Zjednoczonych padł ofiarą hakerskich ataków

14.12.2020 08:28
Rząd Stanów Zjednoczonych potwierdził w niedzielę, że zaobserwował podejrzaną aktywność w swoich sieciach. Reuter pisze, że kilka agencji rządowych było celem cyberataków powiązanych z obcym rządem, których celem jest kradzież poufnych informacji.