Redakcja Polska

Niemcy także padli ofiarą hakerskiej operacji "Ghostwriter"

23.06.2021 12:55
Nie tylko Polska ma w ostatnich tygodniach i miesiącach problem z hakerskimi atakami ze Wschodu. W Niemczech - jak ujawnił niedawno "Tagesspiegel" - coraz intensywniej prowadzone są działania jako żywo przypominające to, co dzieje się w Polsce.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com / Rawpixel.com

Pod koniec lutego 2021 r. - właśnie w ramach operacji "Ghostwriter" - w internecie i mediach społecznościowych Litwy przeprowadzona została szeroko zakrojona kampania dezinformacyjna uderzająca w NATO i Polskę.

Jak głosiły rozpowszechniane w litewskiej sieci przekazy - polskie Ministerstwo Obrony Narodowej wykorzystywało rzekomo kobiety w wojsku do świadczenia usług seksualnych dla ważnych polskich i zagranicznych urzędników. Wymieniona z nazwiska funkcjonariuszka miała jakoby świadczyć takie usługi dla prezydenta Polski Andrzeja Dudy, litewskiego ministra spraw zagranicznych Gabrieliusa Landsbergisa oraz wysokich rangą przedstawicieli wojsk amerykańskich. MSZ Litwy nazwał tę akcję "atakiem informacyjnym na stosunki polsko-litewskie".

Z kolei w Niemczech - jak ujawnił niedawno "Tagesspiegel" - coraz intensywniej prowadzone są działania jako żywo przypominające to, co dzieje się w Polsce.

Niemiecki kontrwywiad ostrzegł w najnowszym raporcie, że "służby wywiadowcze Federacji Rosyjskiej w szczególności wykorzystują (strategię) «hack and leak»". Polega to na włamywaniu się na komputer lub konto pocztowe/społecznościowe ofiary, wykradaniu informacji, a następnie dokonywaniu "wycieku" "w ukierunkowany i zmanipulowany sposób". "Tagesspiegel" wspomina też: "W specjalnym raporcie sytuacyjnym [niemieckiego kontrwywiadu], jak i w raporcie MSW, wspomina się o machinacjach rosyjskich sił cybernetycznych, które amerykańska firma bezpieczeństwa FireEye [spółka będąca właścicielem wspominanej wyżej agencji Mandiant - przyp. "GP"] określa jako «Ghostwriter». Od miesięcy hakerzy dokonują ataków phishingowych na prywatne konta posłów Bundestagu i parlamentów krajów związkowych".

Według niemieckiego dziennika ofiarą takich napaści - identycznych jak w przypadku Michała Dworczyka,  Marleny Maląg, Rafała Dzięciołowskiego czy Tomasza Sakiewicza - padło około 80 parlamentarzystów, głównie tych o nastawieniu antyrosyjskim: z CDU, SPD i Zielonych.


Źródło: niezalezna.pl

"Unijny szczyt będzie okazją do dyskusji na temat ostatnich cyberataków w Polsce"

22.06.2021 18:08
Minister do spraw europejskich powiedział, że rozpoczynający się w czwartek, dwudniowy unijny szczyt będzie okazją do dyskusji na temat ostatnich cyberataków w Polsce

Aleksander Łukaszenka atakuje Zachód za nałożenie sankcji na Mińsk

23.06.2021 09:51
Aleksander Łukaszenka na uroczystościach w Brześciu poświęconych 80. rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Związek Radziecki skrytykował Zachód za nałożenie sankcji na Mińsk.

Komisja Europejska proponuje utworzenie wspólnego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa

23.06.2021 12:00
Komisja Europejska zaproponowała w środę utworzenie zespołu ds. cyberbezpieczeństwa w odpowiedzi na rosnącą liczbę poważnych ataków, które mają negatywny wpływ na usługi publiczne, a także na przedsiębiorstwa i obywateli w całej Unii Europejskiej