Paweł Jabłoński uczestniczył w środę razem z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Piotrem Ćwikiem w konferencji prasowej dotyczącej transportu z pomocą w walce z COVID-19 dla Ukrainy. W 20 tirach jest m.in. kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych i kilka milionów maseczek.
Kolejny konwój
Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że Polska od wybuchu pandemii w ubiegłym roku wysłała konwoje z pomocą humanitarną, rzeczową do kilkunastu państw, m.in. na Ukrainę, Białoruś. Dodał, że Polska wysyłała również zespoły medyczne. - Polska pomoc jest obecna na całym świecie. Polska jest krajem solidarnym, solidarność jest naszą narodową cechą od zawsze – z tym się Polska kojarzy, to jest nasze dziedzictwo. Dzięki solidarności wywalczyliśmy wolność i dziś dzięki solidarności pomagamy także naszym partnerom, przyjaciołom - powiedział.
Ocenił, że dzięki takiej pomocy realizowane są również ważne cele polskiej polityki zagranicznej. - Wzmacniamy naszą pozycję międzynarodową, poprawiamy nasze relacje z państwami, które są beneficjentami pomocy, bo takie gesty są pamiętane przez lata i dzięki takim gestom będziemy na długo bardzo dobrze pamiętani, będziemy mogli bardzo dobrze rozwijać nasze relacje, przyjaźń z takimi państwami jak Ukraina czy inne kraje, którym pomagamy - zaznaczył wiceminister Jabłoński.
Uroczyste przekazanie przez prezydenta
Wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik powiedział, że uroczyste przekazanie transportu z pomocą humanitarną nastąpi we wtorek przez prezydenta Andrzeja Dudę w Kijowie. Dodał, że od 22 do 24 sierpnia prezydent będzie przebywał z wizytą na Ukrainie. Jak podkreślił Ćwik, przekazanie sprzętu jest przejawem solidarności europejskiej realizowanej w regionie. - Cieszmy się z tego, że udaje się skutecznie pomagać naszym sąsiadom. Ukraina jest jednym z naszych strategicznych partnerów, jeśli chodzi o działania wschodnie i w takim wymiarze na to patrzymy - dodał.
00:17 11249508_2.mp3 Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda oficjalnie przekaże sprzęt medyczny podczas wizyty na Ukrainie (IAR)
Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) Michał Kuczmierowski podkreślił, że dzisiaj wyjeżdża jeden z większych transportów z pomocą humanitarną. - To jest 20 tirów, które przewiozą kilkadziesiąt tysięcy litrów środków dezynfekcyjnych, kilka milionów maseczek, kilka milionów rękawiczek, fartuchów - tych środków, które są potrzebne do walki z koronawirusem - powiedział Michał Kuczmierowski.
Prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski zaznaczył, że właśnie wyjeżdżający z Białej Podlaskiej transport będzie stanowić nie tylko realną pomocą dla Ukrainy w walce z pandemią. - Ten konwój nazywa się konwojem Solidarności Polska – Ukraina. Jest symbolicznym, politycznym programem wobec naszego wschodniego sąsiada. Chcielibyśmy, żeby to sformułowanie Solidarność Polska-Ukraina stała się mottem naszych przyszłych relacji politycznych, żeby w tym zmieniającym się świecie, wobec nowych wyzwań, przed którymi stajemy, zacieśnianie dobrosąsiedzkich relacji było podstawą naszej polityki i polityki ukraińskiej - zwrócił uwagę Rafał Dzięciołowski.
Szczepionki na Ukrainę
We wtorek wyjechał już z Polski na Ukrainę transport ok. 650 tys. szczepionek przeciwko koronawirusowi. Wiceminister Jabłoński powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że przygotowywany jest również transport z pomocą dla Wietnamu, który ma wyruszyć w najbliższych dniach. - Przede wszystkim chodzi o szczepionki, a także o różnego rodzaju sprzęt medyczny, środki ochrony osobistej - dodał wiceminister spraw zagranicznych.
Podkreślił, że od początku pandemii Polska wspiera inne kraje z walce z koronawirusem. - Dzielimy się tym, czym możemy (…) Cały czas staramy się pomagać państwom, które są w większej potrzebie od nas - zaznaczył Paweł Jabłoński.
IAR/PAP/dad