Redakcja Polska

Rozpoczęcie roku akademickiego. Premier: możemy przeznaczać rekordowe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność

01.10.2021 16:30
Na naszych oczach dzieje się wielka rewolucja; niektórzy nazywają ją IV rewolucją przemysłową. Poziom wiedzy jest niespotkany i to powoduje, że świat - dziś na rozdrożu - może pójść w dobrym kierunku - powiedział premier Mateusz Morawiecki na piątkowej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Warszawskiej.
Audio
  • Rozpoczął się nowy rok akademicki. Relacja Przemysława Pawełka [posłuchaj]
Brama Uniwersytetu Warszawskiego
Brama Uniwersytetu WarszawskiegoKamyq/Pixabay/Domena publiczna

Mateusz Morawiecki dodał, że obecnie po raz pierwszy "Polska jest w tym coraz szczęśliwszym położeniu, kiedy naprawa finansów publicznych doprowadziła do tego, że możemy przeznaczać coraz większe, rekordowe kwoty na badania, na rozwój, na innowacyjność".

- W latach 2019-2020 przeznaczyliśmy w wartościach bezwzględnych, ale też w wartościach procentowych do PKB, największe kwoty w historii gospodarczej Rzeczypospolitej - powiedział szef rządu.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zachęca rektorów szkół wyższych do powrotu do zajęć stacjonarnych. Wraz z początkiem października rozpoczyna się nowy rok akademicki 2021/22. Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, studenci mogą wrócić do nauki stacjonarnej, bo taką możliwość daje ministerstwo edukacji i nauki.

Jak mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, rektorzy mogą wrócić do zasad sprzed pandemii. "Rektorzy sami decydują, jak to zorganizować, ale nie ma żadnych ograniczeń odgórnych, które wprowadziliśmy wcześniej. Zachęcamy do tego, żeby w jak najszerszym stopniu nauka wróciła do normalnych zasad stacjonarnych. Uczelnie też potrzebują odbudowy wspólnoty, studenci potrzebują powrotu do miejsc studiowania" - powiedział szef resortu edukacji i nauki.

Ministerstwo przekazało rektorom rekomendacje, dotyczące bezpieczeństwa na uczelniach. "Są pewne ograniczenia na wykładach, gdzie są duże roczniki i jest wielu studentów w jednym miejscu. Nie chciałbym, żeby studenci uczyli się w maseczkach podczas zajęć, rekomendacja będzie taka, żeby podczas zajęć studenci nie mieli maseczek, a w częściach wspólnych te maseczki były obowiązkowe tak, jak to jest w szkołach. Zachęcamy też do szczepień" - mówił Przemysław Czarnek.

Minister edukacji zapowiedział, że jeszcze w tym roku na polskie uczelnie trafi dodatkowy miliard złotych.

IAR/PP

We Lwowie otwarto wystawę o Kazimierzu Górskim

01.10.2021 10:18
W setną rocznicę urodzin lwowiaka Kazimierza Górskiego, jednego z najwybitniejszych polskich trenerów piłki nożnej, na placu przy Lwowskim Narodowym Uniwersytecie Medycznym otwarto wystawę poświęconą legendzie polskiego futbolu.

Historia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w wyjątkowej publikacji

01.10.2021 14:00
Noty ponad 900 obiektów oraz prawie 1 000 zdjęć, w tym fotografie dzieł zaginionych, znalazły się w unikatowej publikacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poświęconej zbiorom i historii 80-letniej działalności jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski. „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860-1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów” Romana Olkowskiego to trzytomowe wydawnictwo, które stanowi nie tylko doskonale przygotowane kompendium wiedzy o sztuce, ale jest również nieocenionym źródłem do badań nad polskimi stratami wojennymi.

Od 3 października w Warszawie I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza

01.10.2021 14:55
Geopolityczne znaczenie Trójmorza czy rola parlamentów narodowych w promowaniu inicjatyw w obszarze energii, transportu czy komunikacji cyfrowej. To niektóre tematy, jakie zostaną podjęte podczas I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Wydarzenie od niedzieli 3 października będzie odbywać się w gmachu polskiego Sejmu.