Redakcja Polska

Kolejne próby sforsowania polskiej granicy z Białorusią. Dwóch żołnierzy poszkodowanych

16.12.2021 09:42
Straż Graniczna podała, że w środę polsko-białoruską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 71 osób. Ponadto zanotowano trzy grupowe próby sforsowania granicy.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicyTwitter @16Dywizja

Na odcinku ochranianym przez placówkę w Czeremsze granicę forsowało 31 agresywnych osób, w okolicach Narewki - 20 osób, a w na odcinku placówki w Nowym Dworze - 11 osób. Dwóch żołnierzy zostało poszkodowanych.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od początku grudnia było około tysiąca prób. W listopadzie odnotowano 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys. Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Szturm w Kuźnicy 

Dokładnie miesiąc temu doszło do masowego szturmu na przejście graniczne w Kuźnicy. Nadal widać tam potrzaskane biało-czerwone panele, stos kamieni i nadpalone żagwie. - Wszystko zaczęło się od obozowiska migrantów na tej górce, którą od przejścia dzieli 700 metrów - powiedział w major Janusz Szoka z podlaskiej Straży Granicznej, pokazując dziennikarzom PAP miejsca, gdzie rozegrał się najpoważniejszy od początku kryzysu incydent forsowania granicy.

Do zorganizowanych prób przekroczenia granicy w tym rejonie przez duże grupy osób dochodziło od początku listopada. Cały czas w pobliżu Kuźnicy rosło też "koczowisko", które zdaniem służb stacjonujących na granicy - było zaopatrywane przez stronę białoruską.

 

PAP/IAR/dad

Odtajniono kolejne akta w sprawie śmierci Johna F. Kennedy'ego. Jest w nich Polski wątek

16.12.2021 11:11
Z odtajnionych przez prezydenta USA Joe Bidena dokumentów dotyczących śmierci Johna Kennedy’ego wynika, że na dwa miesiące przed jego zastrzeleniem sprawca kontaktował się z KGB. W aktach ze śledztwa w sprawie zabójstwa pojawia się także polski wątek.

W Wielkiej Brytanii odnaleziono pamiątki po cichociemnych. Wystawa w przyszłym roku

16.12.2021 10:42
Album fotograficzny podarowany przez szefa szkolenia cichociemnych i napisane na ścianie jednego z pomieszczeń nazwiska odkryto w posiadłości Audley End w Anglii. W czasie II wojny światowej żołnierze przechodzili tam szkolenia przed zrzuceniem do okupowanej przez Niemców Polski.

40 lat temu otworzono ogień do górników kopalni "Wujek"

16.12.2021 13:50
40 lat temu, 16 grudnia 1981 r., siły bezpieczeństwa na rozkaz junty wojskowej gen. Jaruzelskiego brutalnie stłumiły strajk okupacyjny w kopalni "Wujek". Od kul milicji zginęło dziewięciu górników. Była to jedna z największych i nie w pełni osądzonych zbrodni stanu wojennego.