Redakcja Polska

Rok temu w UE rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19

27.12.2021 12:16
Rok temu w Unii Europejskiej rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. 27 grudnia pierwsze preparaty konsorcjum BioNTech i Pfizer zostały dostarczone do unijnych krajów i podane Europejczykom.
Audio
  • Rok temu w UE rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Nieco ponad 30 proc. Polaków jest za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19
Nieco ponad 30 proc. Polaków jest za wprowadzeniem obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19Shutterstock/Fotokon

Ten rok Unia kończy z zatwierdzonymi szczepionkami pięciu firm. Oprócz BioNTech i Pfizer, dostępne są preparaty Moderny, AstraZeneki oraz Johnson i Johnson. Szczepionki Novavax uzyskały autoryzację w ubiegłym tygodniu, a ich dostawy do Unii mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.

Początkowo były trudności z preparatami w Unii. Nie wszystkie firmy wywiązywały się z dostaw z powodu ograniczeń produkcyjnych. W połowie roku szczepienia przyspieszyły. W lipcu 70 procent dorosłych Europejczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę. Obecnie w Unii w pełni zaszczepionych jest 78 procent dorosłych.

Szefowa Komisji Europejskiej zaapelowała o przyjmowanie preparatów przeciwko COVID-19 w związku z rosnącą liczbą zakażeń i szybko rozprzestrzeniającą się nową mutacją - omikron. - Szczepienia są najlepszą ochroną. Obecnie mamy w Unii wystarczającą liczbę preparatów do pełnego zaszczepienia i przyjęcia dawek przypominających - dodała Ursula von der Leyen.

Na unijnym rynku są dostępne różne typy szczepionek - mRNA konsorcjum BioNTech i Pfizer oraz firmy Moderna. Są wektorowe preparaty firm AstraZeneca, a także Johnson i Johnson. Te ostatnie są jednodawkowe. Najnowsza zatwierdzona Novavax to szczepionka białkowa.

IAR/dad

Radio Swaboda: w Mińsku i Baranowiczach pojawiły się hasła przeciw integracji z Rosją

26.12.2021 16:34
W Mińsku i Baranowiczach na ulicach pojawiły się niewielkie plakaty z hasłami wyrażającymi sprzeciw wobec integracji Białorusi z Rosją; w Baranowiczach spalono wspólne zdjęcie dwóch liderów: Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina - podało Radio Swaboda.

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprezentowało nowy fragment „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

26.12.2021 18:30
Muzeum Okręgowe w Tarnowie, które kolekcjonuje fragmenty "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej w 1897 r., pod kierownictwem Jana Styki pokazało w czwartek kolejną pozyskaną część dzieła. Została ona zakupiona dzięki wsparciu resortu kultury oraz woj. małopolskiego.