Redakcja Polska

Rosyjskie samoloty wywożą z Kazachstanu żołnierzy Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym

16.01.2022 11:46
Dziesięć rosyjskich samolotów IŁ-76 wywiozło z Kazachstanu kolejne oddziały żołnierzy poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Jak podało radio Echo Moskwy, w niedzielę z kazachstańskiego miasta Ałmaty wyleciało 19 rosyjskich maszyn, z żołnierzami i ciężkim sprzętem wojskowym na pokładzie.
Audio
  • Rosyjskie samoloty wywożą z Kazachstanu żołnierzy Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosyjscy żołnierze w Kazachstanie
Rosyjscy żołnierze w KazachstaniePAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE/HANDOUT

W Kazachstanie na początku stycznia wybuchły zamieszki. Prezydent tego kraju Kasym-Żomart Tokajew wezwał na pomoc sojuszników z ODKB. Przez tydzień ponad 2,5 tysiąca żołnierzy z: Rosji, Białorusi, Armenii, Kirgistanu i Tadżykistanu ochraniało lotniska, misje dyplomatyczne i budynki rządowe.

Wyprowadzanie wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym rozpoczęło się w nocy z 12 na 13 stycznia.

Analitycy wojskowi zwracają uwagę, że oddziały szybkiego reagowania stworzone pod przewodnictwem Rosji przez państwa wcześniej wchodzące w skład Związku Radzieckiego mogą być wykorzystywane do tłumienia protestów, które zagrożą utrzymaniu władzy przez lokalne elity.

Według kazachstańskiej prokuratury, w zamieszkach zginęło 225 osób, a ponad 4,5 tysiąca zostało rannych. Demonstranci zdemolowali część budynków rządowych i sklepy. Do aresztów trafiło kilkanaście tysięcy osób, w tym niezależni dziennikarze i obrońcy praw człowieka.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Kazachstan

Wiceszef MSZ: ryzyko inwazji na Ukrainę ze strony Rosji jest poważne

15.01.2022 14:19
Ryzyko inwazji na Ukrainę ze strony Rosji jest poważne. Państwa i instytucje pracują nad listą sankcji wobec Rosji w razie ataku, także w przypadku ataków niemających charakteru militarnego. Atakujący Ukrainę hakerzy próbują pozostawiać "polskie" ślady – powiedział PAP wiceszef MSZ Marcin Przydacz po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Breście.

Niemiecka historyk: Niemcy nie tylko chcieli ograbić Polskę. Chcieli zniewolić i zabić jej mieszkańców

15.01.2022 17:00
Niemcy nie tylko chcieli ograbić Polskę, ale zniewolić i zabić jej mieszkańców oraz zniszczyć kulturę - mówi w wywiadzie dla sobotniego wydania tygodnika "Der Spiegel" historyk Ramona Braeu, badająca temat grabieży dokonanych przez III Rzeszę w Polsce w czasie II wojny światowej.