Redakcja Polska

Rząd pozytywnie o poselskim projekcie ws. weryfikacji szczepień

18.01.2022 14:00
Chodzi o przepisy, które przygotowała grupa posłów PiS i który tydzień temu uzyskał już pozytywną rekomendację sejmowej komisji zdrowia.
Audio
  • Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że piąta fala pandemii staje się już faktem [POSŁUCHAJ]
Testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant omikron - przestrzega FDA
Testy antygenowe są mniej wrażliwe na wariant omikron - przestrzega FDAShutterstock/Jarun Ontakrai

Rada Ministrów pozytywnie zaopiniowała poselski projekt w sprawie weryfikacji szczepień, który daje narzędzia pracodawcom do weryfikacji szczepień przeciwko koronawirusowi lub okazania negatywnego testu oraz przedstawienia zaświadczenia o przebytej chorobie.

W komunikacie opublikowanym po posiedzeniu rządu napisano, że Rada Ministrów zasugerowała, żeby do omawianego projektu dodać zapis, który pozwoli finansować testy na koronawirusa z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ma to kosztować rocznie około miliarda złotych.

O dalsze prace nad poselskim projektem od początku zabiegał minister zdrowia Adam Niedzielski. Wczoraj na konferencji prasowej mówił, że odbył w weekend konsultacje m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Obaj politycy zapewnili szefa resortu zdrowia, że chcą dalszej pracy w parlamencie nad ustawą dającą możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego danego pracownika.

Według ministra Adama Niedzielskiego weryfikacja szczepień pozwoli skutecznie przeciwdziałać piątej fali epidemii.

Główne narzędzia zapisane w projekcie ustawy o weryfikacji szczepień to żądanie przez pracodawcę od pracownika informacji o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, posiadanie ważnego negatywnego wyniku testu lub informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2.

Ustawa daje też możliwość wykonywania przez pracowników nieodpłatnych testów w kierunku SARS-CoV-2, a także możliwość delegowania przez pracodawcę pracowników do obowiązków poza stałym miejscem pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy. Dotyczyć to ma osób, które przekazały informacje o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub braku przebycia infekcji.

Weryfikacja tożsamości w zakładach pracy będzie się odbywać przez okazanie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID albo uproszczonego certyfikatu wraz z wizerunkiem osoby, której dane dotyczą.

IAR/PP

Obligacje skarbowe biją rekordy. Zainteresowanie największe w historii

17.01.2022 15:52
W 2021 r. Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje oszczędnościowe o wartości 43,3 mld zł. To najwyższa w historii sprzedaż detalicznych obligacji skarbowych. Tylko w grudniu sprzedano obligacje warte prawie 3,5 mld zł.

Polska europejskim liderem wzrostu zatrudnienia. "Rynek pracy szybko się odrodził"

17.01.2022 15:24
- Biorąc pod uwagę wskaźniki notowane w czwartym kwartale 2019 r., czyli z okresu sprzed pandemii, zatrudnienie - w okresie kryzysu wywołanego przez COVID-19 - spośród wszystkich krajów UE najmocniej, bo o 2,4 pkt proc. wzrosło w Polsce - zauważa ekspert ds. rynku pracy z Personnel Service Krzysztof Inglot.

Rekordowo dużo zakażeń w krajach bałtyckich

19.01.2022 16:45
Na Litwie, Łotwie i w Estonii odnotowano minionej doby ponad 14 tysięcy zakażeń koronawirusem. To rekordowo dużo zakażeń w ostatnim czasie w tych trzech państwach bałtyckich.