Redakcja Polska

Stanisław Żaryn: Rosja próbuje fałszować prawdę o wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie

14.03.2022 09:34
Rosja próbuje fałszować prawdę o wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. Prawda jest jednak jasna: Rosja nie mogąc przejąć kontroli nad Ukrainą, rozpętała krwawą wojnę, chcąc zniszczyć obecną państwowość Ukrainy - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Rosjanie przeprowadzili w nocy ataki rakietowe i powietrzne na Ukrainę z terytorium Białorusi
Rosjanie przeprowadzili w nocy ataki rakietowe i powietrzne na Ukrainę z terytorium BiałorusiFoto: PAP/DSNS

"Rosja próbuje fałszować prawdę o wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. Prawda jest jednak jasna: Rosja nie mogąc przejąć kontroli nad Ukrainą, rozpętała krwawą wojnę, chcąc zniszczyć obecną państwowość Ukrainy" - napisał w niedzielę na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn w kolejnym wpisie ocenił, że działania Rosji mają na celu "wyniszczenie narodu ukraińskiego, zniszczenie państwa oraz przejęcie kontroli nad Ukrainą". "Jednocześnie Kreml prowadzi operację dezinformacyjną, by Rosjanie nie wiedzieli o zbrodniach, ofiarach oraz decyzjach Putina, który żołnierzy wysłał na śmierć" - dodał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Bild: wojna na Ukrainie to "ostatnia bitwa Putina"

Z kolei niemiecki dziennik Bild pisze, że wojna na Ukrainie ma udowodnić, że Rosja jest niepokonanym mocarstwem, nawet kosztem zaakceptowania wielu tysięcy ofiar, nie tylko po stronie ukraińskiej, ale też po rosyjskiej – zauważa "Bild".

"Kremlowscy eksperci zakładają, że Rosja toczy teraz ostatnią bitwę Putina. A to może mieć wiele wspólnego z jego stanem zdrowia" – pisze "Bild". Już jesienią 2012 roku pojawiły się pogłoski, że szef Kremla cierpi na silny ból pleców. Rosyjska gazeta "Wiedomosti" napisała wtedy, że dawna kontuzja Putina mogła pogorszyć się po jego locie motolotnią z żurawiami we wrześniu 2012 roku.

Spekulacje na temat zdrowia Putina

W maju 2021 r. politolog i historyk Walerij Sołowiej (m.in. z Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) mówił o możliwej rezygnacji Putina, który zażywa na tyle mocne leki, że mogą one skutkować poważnymi skutkami ubocznymi.

"Istnieją również spekulacje na temat nowotworu. (…) Krąży też plotka, że Putin cierpi m.in. na chorobę Parkinsona i bierze sterydy" – dodaje "Bild". Wiadomo, że od czasu ataku na Ukrainę Putin całkowicie się odizolował, nie tylko ze strachu przed zakażeniem koronawirusem.

"Szefowie państw, którzy niedawno go odwiedzili, musieli wykonać na miejscu w Rosji test PCR lub rozmawiać z nim przy dużym stole, gdzie rozmówcy byli oddaleni o siedem metrów. Tak było w przypadku spotkania z kanclerzem Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem" – przypomina "Bild". Dodatkowo Putin obawia się otrucia.

Scenariusze zastąpienia Putina 

Na Kremlu ma krążyć już kilka scenariuszy zastąpienia Putina, jednak wszystkie przewidują, że stanie się to po zakończeniu wojny na Ukrainie. Jako następca wymieniany jest obecny mer Moskwy i były wicepremier - Siergiej Sobianin.

Z kolei Dmitrij Miedwiediew nie jest traktowany jako poważny kandydat na następcę. "Były premier nie cieszy się dużym szacunkiem ani w społeczeństwie, ani w kręgach Kremla. Nawet dla Putina Miedwiediew był zawsze bardziej sługą, także w czasie, gdy obaj panowie musieli zamienić się urzędami na cztery lata, ponieważ Putin po trzech kadencjach w 2008 roku nie mógł ponownie kandydować na prezydenta" – przypomina "Bild" i dodaje, że "odejście, jakie Kreml przewiduje dla Putina, to emerytura z całym szacunkiem i chwałą".

Jednak inny scenariusz przewiduje Ruediger von Fritsch, były ambasador Niemiec w Moskwie. "Jeżeli rosyjski prezydent nadal będzie eskalować sytuację, jeśli nadal będą wzrastać koszty, jakie ponosi armia, to jest opcja, że nóż w plecy wbije mu wojsko" – komentuje von Fritsch.


PAP/dad

Były szef NATO ostrzega, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie

13.03.2022 14:14
Powinniśmy uświadomić sobie, że mamy wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo później, bo on nie zatrzyma się na Ukrainie - mówił Anders Fogh Rasmussen.

Prezydent w BBC o ewentualnym użyciu broni masowego rażenia przez Rosjan

13.03.2022 19:31
Andrzej Duda ostrzegał w BBC: jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia na Ukrainie, to NATO i jego przywódcy musieliby poważnie zastanowić się nad kolejnymi krokami.

Wołodymyr Zełenski odwiedził w szpitalu rannych żołnierzy

13.03.2022 19:42
Prezydent Ukrainy odwiedził w szpitalu wojskowym rannych żołnierzy, przyznał im też odznaczenia. Jego wizyta została pokazana na wideo, które mediom przekazała kancelaria prezydenta