Redakcja Polska

"Ruski mir to pustynia". Trwają zaciekłe walki o Siewierodonieck

10.06.2022 11:58
Siewierodonieck się trzyma, ale Rosjanie niszczą wszystko na swojej drodze – poinformował w piątek rano szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. W regionie są nowe poważne zniszczenia, a z Lisiczańska udało się ewakuować 16 mieszkańców. Z kolei jak podało w codziennym komunikacie brytyjskie ministerstwo obrony, Rosja kontroluje większość Siewierodoniecka, jednak nie jest w stanie okrążyć i zająć okolicznych terenów z północy i południa.
Audio
  • Trwa 107 doba wojny na Ukrainie. Najaktywniejsze działania bojowe trwają w Donbasie - w obwodach donieckim i ługańskim. Tam Rosjanie szturmują w Siewierodoniecku, okolicach Bachmutu, przygotowują atak na Słowiańsk. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
Ukraińcy w Siewierodoniecku bronią się jeszcze w strefie przemysłowej
Ukraińcy w Siewierodoniecku bronią się jeszcze w strefie przemysłowejPAP/ABACA

"Ruski mir" to pustynia i do tego właśnie dąży wróg - napisał Hajdaj. W czwartek Rosjanie doszczętnie zniszczyli Pałac Lodowy – duży kompleks sportowo-koncertowy w Siewierodoniecku - oraz kolejne 40 budynków w różnych miejscowościach.


Posłuchaj
00:57 11784574_1.mp3 Trwa 107 doba wojny na Ukrainie. Najaktywniejsze działania bojowe trwają w Donbasie - w obwodach donieckim i ługańskim. Tam Rosjanie szturmują w Siewierodoniecku, okolicach Bachmutu, przygotowują atak na Słowiańsk. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)

 

Urzędnik wskazał przy tym, że w ciągu ośmiu lat okupacji Ługańska Rosjanie nic tam nie zbudowali, a w zajętych niedawno Rubiżnem i Popasnej nawet nie wznowili dostaw wody i prądu.

Hajdaj powiadomił, że pomimo śmiertelnego ryzyka trwa ewakuacja mieszkańców z objętych walkami i znajdujących się pod ciągłym ostrzałem terenów obwodu ługańskiego. W czwartek udało się ewakuować 16 osób z Lisiczańska. Wśród nich jest troje dzieci, w tym niemowlę

Problemy z wodą, groźba epidemii

Z kolei brytyjski resort obrony podał, że Rosjanie mają problemy w dostarczaniu podstawowych usług publicznych mieszkańcom okupowanych obszarów Ukrainy. Zaznaczono, że dostęp do wody pitnej jest na nich sporadyczny, a połączenia internetowe i telefoniczne są stale przerywane.

"W Chersoniu prawdopodobnie brakuje leków, w Mariupolu grozi wybuch epidemii cholery" - podano, dodając, że pojedyncze przypadki tej choroby są notowane w mieście od maja. Dodano, że lokalna służba zdrowia najprawdopodobniej już jest bliska upadku.

ISW: trwają walki o strefę przemysłową Azot

Przejęcie przez Rosjan kontroli nad wszystkimi obszarami mieszkalnymi Siewierodoniecka potwierdziły zarówno źródła ukraińskie, jak i rosyjskie. Trwają walki o strefę przemysłową Azot, w której bronią się Ukraińcy. Wojska Rosji wciąż bezskutecznie starają się opanować wieś Toszkiwka, by zaatakować od południa miasto Lisiczańsk bez przekraczania rzeki Doniec – podał z kolei amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym sprawozdaniu.

Rosjanie prowadzili ciężki ostrzał obszarów w Siewierodoniecku i wokół miasta z artylerii i z powietrza, by wesprzeć działania sił lądowych – zaznaczono.

Niewielki postęp Rosjan

Wojska rosyjskie osiągnęły niewielki postęp w okolicach Słowiańska w obwodzie donieckim. Atak na to miasto będzie jednak utrudniony z powodu wyzwań taktycznych związanych z przekroczeniem Dońca – ocenia ISW.

Według Instytutu Rosjanie poczynili postępy na wschód od Bachmutu w obwodzie donieckim i będą w dalszym ciągu starali się przerwać linie komunikacji Ukraińców na północny wschód od tego miasta.

Tymczasem na okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy mianowanych jest coraz więcej rosyjskich urzędników, co wpisuje się w prawdopodobne plany Kremla dotyczące włączenia tych terenów do Rosji jako nowego okręgu – zwrócili uwagę eksperci z ISW.


PAP/IAR/dad

Ukraiński ekspert wojskowy nie ma wątpliwości: Niemcy nie dostarczą nam broni

10.06.2022 09:25
Niemiecki kanclerz Olaf Scholz będzie kontynuować politykę swojej poprzedniczki Angeli Merkel i Niemcy nie wyślą Ukrainie obiecanego uzbrojenia - powiedział w telewizji TSN ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.

Niemieckie media komentują wywiad Andrzeja Dudy dla "Bilda". "Trafił w dziesiątkę"

10.06.2022 10:15
Czwartkowy wywiad prezydenta Andrzeja Dudy dla dziennika "Bild" jest w piątek szeroko omawiany przez inne niemieckie media. Polski przywódca skrytykował w nim między innymi Olafa Scholza i Emmanuela Macrona za ich rozmowy z Władimirem Putinem, porównując prezydenta Rosji z Adolfem Hitlerem.

Caritas Polska przekazała już 38 tysięcy paczek w ramach akcji „Paczka dla Ukrainy”

10.06.2022 10:36
Na Ukrainę dotarło też 20 tys. ton pomocy humanitarnej, przekazanej przez organizację. W kraju Caritas Polska uruchamia Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, na wzór tego, które działa przy Caritas Polska w Warszawie.