Redakcja Polska

Spotkanie marszałek Senatu z Andżeliką Borys. Kidawa-Błońska: nigdy nie będziecie sami

19.01.2024 15:23
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i wiceprezesem tego związku Markiem Zaniewskim.
Małgorzata Kidawa-Błońska i Angelika Borys
Małgorzata Kidawa-Błońska i Angelika BorysFoto: Fot.: X/Senat RP/@PolskiSenat

Marszałałek Senatu mówiła po spotkaniu, że rozpoczęło ono cykl jej rozmów z przedstawicielami środowisk polonijnych. Podkreślała, że dla Senatu, ale i dla niej osobiście bardzo ważna jest troska o Polaków mieszkających na Białorusi. Zwracając się do Andżeliki Borys, Małgorzata Kidawa-Błońska dziękowała jej za odwagę i poświęcenie dla naszych rodaków.

Marszałek Kidawa-Błońska zapewniła, że Senat będzie wspierał działania Związku Polaków na Białorusi oraz otaczał go opieką. - Nigdy nie będziecie sami, zawsze możecie liczyć na naszą pomoc - podkreślała. Zaapelowała też o uwolnienie przetrzymywanego w białoruskim więzieniu dziennikarza i działacza mniejszości polskiej Andrzeja Poczobuta. Małgorzata Kidawa-Błońska zaprosiła również Andżelikę Borys do udziału w Polonijnej Radzie Konsultacyjnej przy marszałku Senatu.

Andżelika Borys dziękowała za zaproszenie. Przypomniała, że na Białorusi mieszka około 300 tysięcy Polaków, którzy dbają o kontakt z Polską. Mówiła też, że Związkowi zależy na nauczaniu języka ojczystego. Dodawała, że władze białoruskie zezwoliły na nauczanie polskiego w formie zajęć fakultatywnych. Podkreślała, że Polakom na Białorusi bardzo zależy na zachowaniu naszej kultury.

Od marca 2021 do marca 2022 roku Andżelika Borys przebywała w areszcie. Zarzucano jej "podżeganie do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitację nazizmu", za co groziło jej od 5 do 12 lat pozbawienia wolności. W kwietniu ubiegłego roku zarzuty wobec Andżeliki Borys zostały wycofane.

IAR/dad

Polska Biblioteka w Kijowie integruje Polaków i Ukraińców

19.01.2024 11:24
W Polskiej Bibliotece Medycznej w Kijowie, powstałej w 2016 roku, zgromadzono ponad 10 tysięcy woluminów. Większość książek ofiarowały placówce uczelnie medyczne, wydawnictwa oraz sami lekarze, wśród nich jest prywatny księgozbiór patrona Biblioteki w Kijowie, profesora Zbigniewa Religi. Funkcjonowanie biblioteki w warunkach wojennych nie jest łatwe, dlatego też obecnie każde wsparcie i niesiona dla niej pomoc jest nie do przecenienia.  

Białoruski reżim uznał Wolny Uniwersytet Białoruski za "formację ekstremistyczną"

19.01.2024 12:55
Wolny Uniwersytet Białoruski na cenzurowanym służby specjalnej. KGB podlegające Łukaszence uznało placówkę, która prowadzi kształcenie online, za "formację ekstremistyczną".

„Psalmy Pokoju i Pojednania’’ w wykonaniu polskich i żydowskich artystów

19.01.2024 12:50
W Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się wyjątkowy koncert z okazji 27. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Polacy we Lwowie: ludzie chcą pokoju i końca wojny

20.01.2024 13:21
Dziś uchodźców ze wschodnich, objętych walkami rejonów Ukrainy nie widać na lwowskich dworcach, ale oni są w mieście. Tylko lwowianie wiedzą gdzie są rozlokowani. Bardzo trudna jest jednak sytuacja materialna zarówno mieszkańców miasta jak i przesiedleńców. Pomoc państwa wygasła, ludzie teoretycznie powinni znaleźć pracę ale pracy nie ma. A nawet jak jest to zarobki ledwo wystarczają na życie – mówi Teresa Pakosz, prezes Radia Lwów.