Redakcja Polska

Nasilenie działań dywersyjnych ze strony Rosji. Polska na celowniku

25.10.2024 17:37
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ostrzega przed nasileniem działań dywersyjnych prowadzonych przez rosyjskie służby specjalne, wymierzonych w Polskę oraz inne kraje Unii Europejskiej i NATO. Celem tych działań stały się cywilne obiekty infrastrukturalne, głównie magazyny oraz sklepy wielkopowierzchniowe, które są atakowane metodą podpaleń. Akcje te są realizowane przez osoby zrekrutowane przez Rosjan, które mają za zadanie dostarczać paczki zawierające zakamuflowane substancje zapalające oraz mechanizmy czasowe, powodujące zapłon podczas transportu.
Rosyjskich szpiegów w Polsce regularnie zatrzymuje m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Rosyjskich szpiegów w Polsce regularnie zatrzymuje m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ABW

Według informacji przekazanych przez ABW, do działań dywersyjnych angażowane są głównie młode osoby pochodzące z państw byłego Związku Radzieckiego, takich jak Ukraina i Białoruś. Niektórzy z rekrutowanych mają powiązania ze środowiskami przestępczymi, co dodatkowo zwiększa ich skłonność do udziału w sabotażu. Jak wskazuje komunikat, ich zadaniem jest dostarczanie przesyłek do Europy zawierających materiały wybuchowe, które ulegają samozapłonowi lub eksplodują podczas transportu.

Działania prokuratury i zatrzymania

Obecnie Prokuratura Krajowa nadzoruje kilka śledztw związanych z tą działalnością dywersyjną, a zarzuty postawiono już około 20 osobom. Zatrzymano dotąd cztery osoby, które według Prokuratury były zaangażowane w sabotaż na terenie Polski oraz innych państw NATO i UE. Zatrzymani mieli nadawać przesyłki z materiałami wybuchowymi do krajów Europy oraz Wielkiej Brytanii. Przesyłki zawierały ukryte mechanizmy czasowe, wywołujące samozapłon lub detonację podczas transportu. Prokuratura wszczęła również międzynarodowe poszukiwania wobec dwóch ustalonych sprawców, którzy pozostają na wolności.

Współpraca międzynarodowa

Prokuratura Krajowa prowadzi intensywne czynności, aby zidentyfikować pełny skład osobowy grupy zaangażowanej w działania dywersyjne, współpracując w tej sprawie z organami ścigania innych państw Unii Europejskiej. Trwają zakrojone na szeroką skalę działania mające na celu eliminację zagrożenia i minimalizację szkód wyrządzonych przez akcje sabotażowe.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego

Akcje sabotażowe wymierzone w cywilne obiekty infrastruktury stanowią poważne zagrożenie dla mieszkańców i gospodarki. Rosnąca liczba takich incydentów wskazuje na wzmożone działania rosyjskich służb, które próbują destabilizować sytuację wewnętrzną Polski i innych krajów Europy. Działania polskich służb i prokuratury mają na celu szybką neutralizację tych zagrożeń oraz współpracę z partnerami zagranicznymi w celu przeciwdziałania kolejnym aktom dywersji.


IAR/dad

Strach jako broń przeciwko NATO i UE. Metody propaganda Rosji w Mołdawii

24.10.2024 15:59
W Mołdawii coraz częściej pojawiają się zarzuty ze strony prorosyjskiej opozycji wobec prozachodnich władz o naruszanie neutralnego statusu kraju i dążenie do członkostwa w NATO. Choć te oskarżenia są nieprawdziwe, rosyjska propaganda skutecznie manipuluje opinią publiczną, przekonując, że Unia Europejska (UE) to pośrednik NATO, a wzmacnianie armii Mołdawii narusza jej neutralność. Jak zauważają analitycy, Rosja wykorzystuje te mity, aby wzbudzać lęki i tworzyć iluzję zagrożenia w mołdawskim społeczeństwie.

Elon Musk w stałym kontakcie z Władimirem Putinem

25.10.2024 11:28
Elon Musk, który w amerykańskiej kampanii wyborczej wspiera Donalda Trumpa, od dwóch lat stale porozumiewa się z Władimirem Putinem. Kontakty najbogatszego człowieka na świecie z rosyjskim dyktatorem ujawnił dziennik Wall Street Journal.

Polska wzmacnia współpracę z Koreą Południową. Andrzej Duda w zakładach zbrojeniowych Hyundai Rotem

25.10.2024 13:28
Podczas wizyty w Korei Południowej prezydent Andrzej Duda odwiedził zakłady Hyundai Rotem w Changwon, gdzie produkowane są czołgi K2 zamówione przez Polskę. W 2022 roku podpisano kontrakt na dostawę 180 takich czołgów, a obecnie MON negocjuje kolejną umowę na dostawę następnych 180 jednostek, które mają zawierać spolonizowane komponenty.