Redakcja Polska

Śledztwo Onetu i TVN24 ujawnia: agenci ABW mieli wymuszać pieniądze od przedsiębiorców

14.11.2024 12:01
Dziennikarze Onetu i TVN24 dotarli do nagrań i świadectw, które sugerują, że funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) mogli wykorzystywać nielegalnie zdobyte informacje, aby wywierać nacisk na przedsiębiorców z branży śmieciowej na Dolnym Śląsku. W całej akcji miał brać udział kapitan Marcin P. z wrocławskiej delegatury ABW, który – według doniesień – rzekomo kierował operacją wymierzoną w prezydenta Lubina Roberta Raczyńskiego oraz wybrane firmy branżowe.
Onet i TVN24 donoszą o wyciąganiu pieniędzy przez agentów ABW
Onet i TVN24 donoszą o wyciąganiu pieniędzy przez agentów ABW gov.pl

Informator redakcji, Łukasz Bugajski, były pracownik wrocławskiej delegatury ABW, zeznał, że w ostatnich latach wykonywał polecenia kapitana Marcina P., które obejmowały m.in. inwigilację lokalnych przedsiębiorców oraz pozyskiwanie funduszy w sposób pozasłużbowy. Bugajski, przyznając się do uczestnictwa w tych działaniach, dostarczył nagrania rozmów, które zdają się potwierdzać organizację i strukturę operacji. Na jednym z nagrań słychać, jak Bugajski otrzymuje instrukcje od swojego przełożonego.

ABW wydała w tej sprawie krótkie oświadczenie, w którym zaprzecza, jakoby oficjalnie prowadziła nielegalne działania na Dolnym Śląsku za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jednak zaznaczono, że trwa analiza, mająca ustalić, czy którykolwiek z pracowników mógł podejmować takie działania samodzielnie, bez zgody przełożonych.

Obecnie śledztwo w tej sprawie prowadzą prokuratury we Wrocławiu i Legnicy, które mają ustalić, czy rzeczywiście doszło do przestępczych działań w szeregach ABW, oraz wyjaśnić rolę poszczególnych funkcjonariuszy w rzekomej machinacji finansowej i inwigilacyjnej.


IAR/PRdZ/dad

Polacy na Litwie. Szanse, wyzwania, zagrożenia. Debata w Warszawie

13.11.2024 17:15
„Mniejszość polska w polityce Polski i Litwy”, „Geopolityczne aspekty bezpieczeństwa Polaków na Litwie”, „Polskie media na Litwie w dobie dezinformacji” – to tylko niektóre tematy, które zostały poruszone podczas międzynarodowej konferencji w Warszawie, której organizatorem była Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego.

Dezinformacja – konsekwencje i skutki

13.11.2024 19:56
Jednym z największych zagrożeń, jakie niesie dezinformacja, jest poróżnienie nas i skłócenie społeczeństwa. Skutecznym lekarstwem jest edukacja, a my sami jesteśmy w stanie mieć wpływ na weryfikację informacji, funkcjonujących w przestrzeni publicznej. Tylko czy i na ile zdajemy sobie z tego sprawę? Odpowiedzi na to pytanie szukają goście naszego podcastu.  

Rosji brakuje sprzętu i odpowiedniej taktyki do prowadzenia ofensywy

14.11.2024 10:19
Rosja musi korzystać z zapasów starego sprzętu, aby prowadzić aktywne działania na froncie. Takie oceny stawiają zachodni i ukraińscy analitycy wojskowi. Ich zdaniem, Moskwa stosuje również przestarzałą i łatwą do przewidzenia taktykę.