Redakcja Polska

Putin miał odrzucić propozycję Trumpa zakończenia wojny za opóźnienie przyjęcia Ukrainy do NATO

27.12.2024 09:38
Władimir Putin odrzucił sugestię zespołu prezydenta elekta USA Donalda Trumpa, zgodnie z którą członkostwo Ukrainy w NATO zostałoby opóźnione o co najmniej dekadę, a Rosja zgodziłaby się zakończyć wojnę przeciwko Ukrainie - napisał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Na zdjęciu: Rosyjski dyktator Władimir PutinZdjęcie ilustracyjne
Na zdjęciu: Rosyjski dyktator Władimir Putin/Zdjęcie ilustracyjnemiss.cabul/Shutterstock

Putin oświadczył 26 grudnia, odpowiadając na prośbę dziennikarza o skomentowanie propozycji zespołu Trumpa z początku listopada w sprawie opóźnienia członkostwa Ukrainy w NATO o 10 do 20 lat, że nie ma znaczenia, czy Ukraina dołączy do NATO "dziś, jutro, czy za 10 lat".

Według ISW oświadczenie Putina jest częścią serii komentarzy, które ostatnio wygłosił rosyjski przywódca powtarzając, że odmawia rozważenia kompromisów w sprawie swoich żądań z końca 2021 i początku 2022 roku. Żądania te obejmują zmuszenie Ukrainy do stania się neutralnym państwem, które nigdy nie przystąpi do NATO, nałożenie poważnych ograniczeń na liczebność i uzbrojenie ukraińskiej armii, wreszcie usunięcie obecnego rządu ukraińskiego.

Rosjanie celowo błędnie interpretują ukraińską konstytucję

Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow powiedział 26 grudnia w wywiadzie dla rosyjskich i zagranicznych mediów, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nie jest już prawowitym przywódcą zgodnie z ukraińską konstytucją i że Ukraina musi przeprowadzić wybory prezydenckie. Według ISW kremlowscy urzędnicy celowo błędnie interpretują Konstytucję Ukrainy i ukraińskie prawo, aby delegitymizować rząd Ukrainy.

Twierdzenia Kremla, że Zełenski i ukraiński rząd nie są już prawowici pokazują, że Rosja nie chce angażować się w negocjacje z Ukrainą, natomiast domaga się zmiany władzy w Kijowie jako warunku wstępnego negocjacji pokojowych.

Putin i inni rosyjscy politycy wielokrotnie powtarzali fałszywą narrację o rzekomej nielegalności Zełenskiego, aby obwinić Ukrainę - a nie Rosję - o opóźnianie negocjacji. Według ISW ta narracja wspiera również żądanie Putina usunięcia legalnego i demokratycznie wybranego rządu Ukrainy, co jest jednym z celów Kremla w trwającej wojnie.


IAR/PAP/dad

Duńskie służby specjalne: próby uszkodzenia infrastruktury na Bałtyku elementem wojny hybrydowej

26.12.2024 18:22
Dążenie do uszkodzenia podmorskiej infrastruktury na Bałtyku może być elementem wojny hybrydowej - ostrzegały w ostatnich miesiącach służby specjalne Danii i Szwecji. Finlandia poinformowała w czwartek, że należącego do tzw. rosyjskiej floty cieni tankowiec Eagle S mógł uszkodzić podmorski kabel Estlink 2.

Jak kraje bałtyckie walczą z rosyjską dezinformacją

26.12.2024 19:13
Kraje bałtyckie walczą z dezinformacją. Walka ta nasiliła się po rosyjskiej agresji na Ukrainie. Na Litwie, Łotwie i w Estonii zablokowany został dostęp do rosyjskich kanałów telewizyjnych szerzących propagandę. Dostęp do programów, w których Kreml manipulował za pomocą m.in. fałszowania historii i skłócania poszczególnych grup narodowościowych jest oficjalne nieosiągalny. Na rosyjską propagandę i dezinformację podatni byli jednak nie tylko Rosjanie mieszkający w Wilnie, Rydze czy Tallinie, ale też Polacy, którzy tam mieszkają. Korespondent Polskiego Radia w krajach bałtyckich Kamil Zalewski sprawdzał czy nasi rodacy w tych państwach mogą być nadal pod wpływem prokremlowskiej dezinformacji. 

Sprawa Pawła Rubcowa i rosyjskie wpływy w Hiszpanii

27.12.2024 12:58
Historia Pawła Rubcowa, agenta GRU oskarżonego w Polsce o szpiegostwo, wpisuje się w szeroką strategię działania rosyjskich służb w Europie. Swoją legendę i tożsamość Pablo Gonzaleza, dziennikarza i eksperta od Europy Wschodniej, Rubcow zaczął budować w Hiszpanii. Jak tamtejsze media i politycy uwierzyli w jego opowieść i jak bardzo Półwysep Iberyjski jest podatny na rosyjską dezinformację? Sprawdzał to w Madrycie nasz wysłannik Karol Darmoros.