Redakcja Polska

Polski nanosatelita HYPE – mały krok dla AGH, wielki skok dla polskiej nauki kosmicznej

15.01.2025 12:25
14 stycznia 2025 roku zapisze się na kartach historii polskiej kosmonautyki jako dzień wyjątkowy. Z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 w ramach misji Transporter-12, wynosząc na orbitę najmniejszego polskiego satelitę HYPE. Projekt jest efektem pracy studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zrzeszonych w Kole Naukowym SatLab AGH, we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Satelita HYPE
Satelita HYPEŹródło: mat. prasowe AGH

HYPE to satelita standardu PocketQube o wymiarach zaledwie 5 x 5 x 5 cm – najmniejszy, jaki kiedykolwiek powstał w Polsce. Pomimo mikroskopijnych rozmiarów, urządzenie to kryje w sobie niezwykły potencjał technologiczny i badawczy. Cały proces projektowania, montażu oraz testów został przeprowadzony przez młodych naukowców AGH, którzy dzięki temu projektowi zdobyli bezcenne doświadczenie w dziedzinie inżynierii satelitarnej i technologii kosmicznych.

Misja pełna ambicji

Satelita HYPE zostanie wyniesiony na orbitę na wysokość 525 km. Jego zadania obejmują obserwacje Ziemi za pomocą miniaturowego spektrometru. Dzięki temu urządzenie będzie monitorować zanieczyszczenie światłem, pyły wulkaniczne oraz procesy degradacji lasów. Zebrane dane posłużą do modelowania wpływu aktywności wulkanicznej na zdrowie ludzi oraz ocen efektywności działań mających na celu ochronę środowiska.

Ciekawym elementem misji jest miniaturowa kamera zamontowana na składanym ramieniu. Kamera będzie rejestrować obrazy wyświetlane na specjalnym ekranie satelity, umożliwiając przesyłanie grafik stworzonych przez studentów oraz materiały promujące polskie osiągnięcia technologiczne. Jak podkreślają członkowie zespołu SatLab AGH, jednym z celów projektu jest popularyzacja nauki oraz inspirowanie młodego pokolenia do podjęcia wyzwań w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych.

"Determinacja pozwala osiągnąć orbitę"

- Tworzenie HYPE było prawdziwą przygodą pełną wyzwań i emocji. Projekt opierał się na naszej wiedzy, testach oraz licznych konsultacjach naukowych. Dzięki współpracy zespołowej mogliśmy w stosunkowo krótkim czasie zdobyć ogromne ilości doświadczenia - mówi Paweł Rapta, jeden z twórców satelity. – Wystrzelenie HYPE to nie tylko sukces technologiczny, ale również dowód na to, że pasja i zaangażowanie studentów mogą przekraczać granice atmosfery.

Prace nad projektem wymagały również modernizacji zaplecza technicznego Akademii Górniczo-Hutniczej. Pod koniec grudnia 2024 roku na dachu Centrum Technologii Kosmicznych AGH zainstalowano nowoczesną antenę do komunikacji z satelitą HYPE. Dzięki niej możliwe będzie precyzyjne monitorowanie trajektorii nanosatelity i utrzymywanie stałego kontaktu z urządzeniem na orbicie.

– Instalacja nowej anteny to dopiero początek naszej rozbudowy. Planujemy dalsze inwestycje, takie jak rentgen do analizy komponentów elektronicznych oraz clean room do montażu satelitarnych podzespołów – zapowiada Jan Rosa, członek zarządu SatLab AGH.

Przyszłość w kosmosie

SatLab AGH ma już plany na kolejne misje kosmiczne. Następny projekt zespołu to większy satelita formatu CubeSat, który będzie wyposażony w kamerę hiperspektralną oraz eksperymentalny moduł komunikacji laserowej – pierwszy tego typu moduł stworzony w Polsce. Satelita ten ma także zawierać ładunek biologiczny do badań nad wpływem promieniowania kosmicznego na żywe organizmy. Dane uzyskane z kolejnej misji mają wspierać polskie instytucje badawcze i przyczynić się do rozwoju technologii satelitarnych w kraju.

Wielkie emocje przed startem

Dzień wystrzelenia HYPE był wyczekiwany nie tylko przez społeczność akademicką AGH, lecz także przez miłośników technologii kosmicznych w Polsce i za granicą. Start rakiety można było śledzić na żywo na kanale YouTube SpaceX.


Źródło: www.agh.edu.pl/dad

Naukowcy z PAN zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii

14.01.2025 12:53
W obliczu dynamicznych zmian na scenie politycznej i historycznej Europy, naukowcy z Polskiej Akademii Nauk (PAN) dążą do stworzenia polsko-ukraińskiego podręcznika do nauczania historii. Jak podkreślają inicjatorzy projektu, celem tej wspólnej inicjatywy jest budowanie pomostów dialogu poprzez obiektywne spojrzenie na dzieje obu narodów. Realizacja tego przedsięwzięcia wymaga zarówno wspólnych badań, jak i ugruntowanego konsensusu w kwestiach najbardziej spornych.

Amerykanie pomogli zapobiec rosyjskiej akcji sabotażowej

15.01.2025 11:38
Rosja chciała wywołać pożar na pokładzie samolotów. Informację o tym przekazał "New York Times". Według dziennika, prezydent USA Joe Biden miał ostrzec rosyjskiego przywódcę Władimira Putina o akcji sabotażowej przygotowywanej przez rosyjskie służby na pokładach samolotów latających na trasach transatlantyckich.