Redakcja Polska

Warszawa przejmuje "Szpiegowo". Nowe życie dawnej rosyjskiej enklawy

21.01.2025 14:11
Miasto stołeczne Warszawa przejęło od Skarbu Państwa słynny kompleks budynków przy ul. Sobieskiego, znany jako "Szpiegowo". W czasach PRL mieszkali tam pracownicy ambasady ZSRR, a później Federacji Rosyjskiej. Dzięki porozumieniu między miastem a wojewodą mazowieckim, miejsce to zyska nowe życie.
Teren przejętej od Federacji Rosyjskiej nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 w Warszawie
Teren przejętej od Federacji Rosyjskiej nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 w WarszawieFot.: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podkreślił symboliczne znaczenie tego wydarzenia. - Zamiast zbrodniczemu reżimowi Putina, budynek będzie służył warszawiakom. To symboliczne zwycięstwo - stwierdził włodarz stolicy.

Obiekt, choć w opłakanym stanie, ma potencjał. W ciągu najbliższych tygodni przedstawiony zostanie harmonogram prac. Dwa frontowe budynki zostaną wyburzone, a w ich miejsce powstaną nowe. Główna część kompleksu przejdzie gruntowną renowację, co pozwoli dostosować przestrzeń do potrzeb mieszkańców.

Współpraca dla bezpieczeństwa

W zamian za przekazanie budynków miastu, Warszawa udostępni 40 mieszkań dla funkcjonariuszy policji w innych dzielnicach.Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski zaznaczył, że współpraca z miastem wzmacnia bezpieczeństwo. -Domykamy pewien etap, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo dzięki nowym mieszkaniom dla policjantów - powiedział. 

Szacunkowy koszt całej inwestycji to 100 mln zł. Miasto planuje pozyskać środki z funduszy KPO i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Historia "Szpiegowa"

Kompleks, o powierzchni użytkowej ponad 7 tys. m², był w czasach PRL domem dla pracowników ambasady ZSRR oraz przedstawicielstwa handlowego. W budynkach znajdowały się także klub rozrywkowy i hala sportowa. Przez lata nieruchomość popadała w ruinę, a próby uregulowania jej statusu prawnego były bezskuteczne. Dopiero w 2023 roku miasto oficjalnie przejęło "Szpiegowo".

Kolejne kroki

To nie jedyny obiekt odebrany Rosji w ostatnim czasie. Wcześniej, w styczniu 2023 r., miasto przejęło budynek przy ul. Kieleckiej, który po remoncie stanie się szkołą specjalną im. Ireny Sendlerowej. Warszawa podejmuje również starania o przejęcie kolejnych nieruchomości, które Federacja Rosyjska użytkowała bez odpowiednich podstaw prawnych.


PAP/PRdZ/dad

"Łukaszenka chce rządzić, aż do śmierci". Pochmurne klimaty przed wyborami na Białorusi

20.01.2025 15:34
Białorusini w Mińsku, rozmawiając o rozpoczynającym się głosowaniu, nie mówią "wybory prezydenckie" tylko "wybory Łukaszenki".  To bodaj najkrótsza charakterystyka najważniejszego dla reżimu w Mińsku tegorocznego wydarzenia politycznego. Sam Łukaszenka wypełnia każdą przestrzeń.  Jeździ po kraju niemal non-stop, poucza urzędników, grozi swoim wrogom,  odgraża się opozycji, robotnikom zaś, niezmiennie, obiecuje lepsze życie. Wszystko tak jak zwykle, od 31 lat. Pytanie o wybory wywołują u większości ludzi rozdrażnienie. Próbowałem rozmawiać, ale najczęściej słyszałem: po co strzępić język w sytuacji bez wyjścia, wynik jest z góry znany. "Łukaszenka chce rządzić, aż zdechnie" – mówią z rozgoryczeniem w  Mińsku.

Donald Trump wraca na szczyt. Co czeka Stany Zjednoczone i świat?

20.01.2025 16:35
Donald Trump został zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Obejmuje urząd po raz drugi, po czterech latach rządów Demokratów, w wieku 78 lat.