Redakcja Polska

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Triumf życia nad śmiercią – wielkanocne przesłanie nadziei

20.04.2025 11:57
Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół katolicki i wszystkie kościoły chrześcijańskie świętują najważniejsze dla nich święto.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja rezurekcyjna w Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem. Rezurekcja, czyli odbywająca się wczesnym porankiem procesja i msza święta, rozpoczyna w Kościele katolickim obchody religijne Wielkanocy.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Procesja rezurekcyjna w Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy w Zakopanem. Rezurekcja, czyli odbywająca się wczesnym porankiem procesja i msza święta, rozpoczyna w Kościele katolickim obchody religijne Wielkanocy. PAP/Grzegorz Momot

- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego niesie wierzącym przesłanie nadziei - mówił Polskiemu Radiu ksiądz Grzegorz Adamski z diecezji szczecińsko-kamieńskiej. - Na tą Wielkanoc jest jedno przesłanie: "spes kontra spes" - nadzieja wbrew nadziei - zaznaczył. Jak mówił kapłan w trudnej sytuacji na świecie, za wschodnią granicą mamy uwierzyć, że jest z nami ktoś, kto się troszczy, prowadzi przez życia i z kim zakończenie każdej sytuacji może być dobre.

Ksiądz Grzegorz Adamski podkreślał, że Wielkanoc to "święta radykalnej nadziei". - Chrystus, który zmartwychwstał pokazuje, że ten największy wróg - śmierć, który pogrążał ludzkość został pokonany przez Chrystusa Zmartwychwstałego. - Chrystus pokazuje, że każdą sytuację można przezwyciężyć, dlatego są to święta wielkiej nadziei, powiedziałbym - radykalnej nadziei - dodał ksiądz Grzegorz Adamski.

A jak z prawosławiem?

Prawosławny ksiądz Iwan Dziuba mówił, że Niedziela Wielkanocna w jego obrządku podobnie, jak w Kościele rzymsko-katolickim zaczyna się Wigilią Paschalną. - Rano odbywa się jeszcze święcenie pokarmów na wielkanocny stół, spożywają śniadanie, a po południu oprawia się nabożeństwo Wielkanocne - tak zwaną Wieczernia - wyjaśniał kapłan.

Nowinę o Zmartwychwstaniu Chrystusa obwieszcza wiernym rezurekcja - procesja wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem i figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Triumfalne bicie dzwonów przypomina trzęsienie ziemi towarzyszące zmartwychwstaniu Chrystusa. Po niej wierni spożywają śniadanie wielkanocne, składają sobie życzenia.


IAR/dad

Prawosławie w Polsce: nabożeństwo wielkanocne nie może odbyć się bez chóru

20.04.2025 08:50
Święta Wielkanocy w tym roku zbiegły się w czasie, w obrządku zachodnim i wschodnim. Co znaczy, że Zmartwychwstanie Pańskie świętują wyznawcy Kościoła Katolickiego oraz pół miliona wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, drugiej co do wielkości grupy wyznaniowej w kraju.

Jedyna w Polsce, jedna z trzech na świecie. Zapraszamy do wsi Wielkanoc w Małopolsce

20.04.2025 09:00
Według legendy, w Wielkanocy jest cudowne źródełko wypływające spod skał. W Wielki Piątek ludzie obmywali w jego wodzie twarz, aby świat ujrzeć w prawdzie i mieć dobry najbliższy rok.

Wielkanoc w polskiej, wielojęzycznej rodzinie ze Szwajcarii

20.04.2025 10:06
Naszymi gośćmi są Martyna Górniak - Pełech, tłumaczka, dziennikarka i pisarka oraz Krysia Pełech i Ksawery Pełech, bohaterowie jej książek. Razem tworzą wielojęzyczny i wielokulturowy dom. Mieszkali m.in. w Hiszpanii i na Malcie, skąd przenieśli się do Szwajcarii. Podzielą się z nami zwyczajami wielkanocnymi jakie obchodzone są w tych krajach.