Ta akcja o charakterze edukacyjno-krajoznawczym, organizowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie", została zainicjowana przez instytucje państwowe i społeczne zaangażowane w opiekę nad Polonią i Polakami za granicą. Finansowana jest głównie ze środków senackich.
Młodzież, oprócz intensywnej nauki języka polskiego, poznawania polskich miast i historii Polski ma kontakt z rówieśnikami z kraju. Akcja służy podtrzymywaniu więzi tych młodych ludzi z krajem ich przodków.
- Dla nas, Polaków, ważne jest to, byśmy utrzymywali więź z Wami, a do tego potrzebna jest i druga strona. Cieszę się więc, że tak wielu młodych ludzi z różnych stron świata chce przyjeżdżać do Polski, mówić po Polsku, poznawać polską historię, literaturę, rozmawiać ze swoimi rówieśnikami w kraju - powiedział Karczewski, zwracając się do goszczących w Senacie młodych ludzi.
Wyraził zadowolenie z ich przyjazdu, bo - jak zaznaczył - na ogół to on odwiedza młodzież polonijną w krajach ich zamieszkania. Zaznaczył, że w ubiegłym roku, gdy Polska obchodziła 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w kraju trwały debaty na temat priorytetów w kwestiach dotyczących Polonii. "I wszyscy mówili, że to właśnie wy, młodzież, nauka języka polskiego, wasza znajomość kraju, wasza więź z Polską - to jest priorytet i przy tym pozostaniemy" - powiedział marszałek Senatu.
Polskie Radio dla Zagranicy jest patronem medialnym projektu.
IAR/PAP/dad