Uroczystości upamiętniające urodziny Mikołaja Reja rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą, która znajduje się na gmachu Domu Ludowego. Wiązanki złożyli konsul RP we Lwowie Irena, Tatiana Bojko - prezes Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości i wójt Wasyl Witer
Konsul Irena Nagórska podziękowała za pracę włożoną w wydarzenie i za pamięć o historii polskiej kultury. - Co jest piękne w tym wydarzeniu? Nie zapominacie państwo o naszym dziedzictwie kulturowym i sięgacie do takich postaci, jak ojciec literatury polskiej - Mikołaj Rej - mówiła do zebranych.
Wójt Wasyl Walter nie krył zadowolenia z wydarzeń, które odbywają się w Żurawnie. - To jesz ważne wydarzenie dla naszej miejscowości. Pracujemy teraz z polską społecznością nad otwarciem muzeum wybitnego polskiego pisarza, Mikołaja Reja. To zbliża nasze kultury, polsko-ukraińskie relacje - mówił Wasyl Walter zaznaczając, że te inicjatywy znakomicie wpływają na społeczność polską w tym miejscu.
Z kolei Tatiana Bojko zaznaczyła, że współpraca z Żurawnem trwa już od 2016 roku, kiedy podpisano projekt "Żurawno – Miasto Dziedzictwa Kulturalnego Obojga Narodów". Wówczas organizacja nosiła nazwę Stowarzyszenie Polskich Przedsiębiorców Ziemi Lwowskiej, co przemianowano później na Centrum Edukacji Inicjatyw Przedsiębiorczości im. Mikołaja Reja.
W lutym przypadają 515. urodziny Reja i Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Koniec zimy to zdaniem Tatiany Bojko najlepszy okres na uroczyste obchody poświęcone Rejowi.
Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski
dad