Redakcja Polska

Rosja nie wyraziła zgody na wjazd polskich nauczycieli

02.11.2020 13:08
Rosja nie wpuściła polskich nauczycieli, którzy mieli podjąć pracę w szkołach na Syberii - dowiedziało się Polskie Radio. Strona rosyjska tłumaczy swoją decyzje pandemią koronawirusa. Część osób związanych ze środowiskiem Polaków w Irkucku zwróciło uwagę, że w ostatnich miesiącach regionalni urzędnicy niezbyt przychylnie odnosili się do kwestii związanych z nauczaniem języka polskiego i historii Polski. W związku z taką sytuacją, w polskiej wsi Wierszyna, po raz pierwszy od 30 lat nie ma w planie zajęć lekcji języka polskiego.
Audio
  • Rosja nie wyraziła zgody na wjazd polskich nauczycieli. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Polska wieś Wierszyna na Syberii
Polska wieś Wierszyna na SyberiiFoto: PRSA/Edyta Poźniak

Wierszyna to wieś na Syberii, w której mieszkają polscy emigranci. W domach mówi się polską gwarą, a język polski był oficjalnie nauczany w miejscowej szkole. W tym roku lekcje polskiego zniknęły z planu zajęć. -„Wierszyna, to ostoja polskości” - tłumaczy proboszcz katedry w Irkucku ksiądz Włodzimierz Siek i dziwi się, że we wsi nie ma już lekcji polskiego.

Polscy dyplomaci pracujący w Rosji prowadzili rozmowy z władzami obwodu, ale bezskutecznie. Niedawno napisali też notę do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby wyraziło zgodę na wjazd polskich nauczycieli, którzy mogliby prowadzić zajęcia w Wierszynie, pobliskim Dundaju i Usolu Syberyjskim. Rosyjski resort odmówił, zasłaniając się przepisami związanymi z pandemią koronawirusa.

Jak dowiedziało się Polskie Radio od osób, które prosiły o nie ujawnianie ich danych - w pierwszych miesiącach 2020 roku, w Wierszynie prowadzone były kontrole, między innymi przez rosyjską prokuraturę. Funkcjonariuszy, którzy weszli do wierszyńskiej szkoły i na plebanię miejscowego kościoła interesowały między innymi książki, gry i inne materiały edukacyjne, w których wspominano o stalinowskich zbrodniach i polskich bohaterach walczących o niepodległą Polskę.


IAR/dad

Rosja: Polacy i polscy dyplomaci odwiedzają mogiły rodaków

01.11.2020 09:58
Polacy mieszkający w Rosji i polscy dyplomaci składają kwiaty na mogiłach rodaków. W Dniu Wszystkich Świętych znicze zapłonęły w miejscach pamięci: w centralnej Rosji, na Syberii i rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Obchody Wszystkich Świętych w Mińsku. O zmarłych pamiętali Polacy, duchowni i dyplomaci

01.11.2020 17:51
Białoruscy Polacy, duchowni i dyplomaci RP wspominali wspólnie w niedzielę zmarłych na jedynej zachowanej mińskiej nekropolii katolickiej - Cmentarzu Kalwaryjskim. Odwiedzili też miejsce masowych mordów sowieckich w Kuropatach.

"Jesteśmy pełni nadziei, że Muzeum Polskie w Rapperswilu pozostanie". Za nami jubileusz 150-lecia placówki

02.11.2020 13:50
Muzeum Polskie w Szwajcarii jest jednym z najstarszych poza granicami Polski - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i dodaje, że polscy dyplomaci prowadzą rozmowy, aby jego zbiory zachować w Rapperswilu.