Monografia prezentuje wybrane wyniki badań przeprowadzonych wśród najstarszej generacji mieszkańców tej dziś już krainy geograficzno-historycznej.
Międzynarodowa grupa badaczy: Helena Krasowska, Magdalena Pokrzyńska i Lech Aleksy Suchomłynow podjęła się trudnego i pionierskiego zadania, gdyż po raz pierwszy udało się zrealizować systematyczny, jednorodny pod względem problemu i metody projekt badawczy na terenie całej historycznej Bukowiny. Książka składa się z trzech części - „Bukowina – region i jego mieszkańcy”, „Ludzie i język” oraz „Tradycje i język”.
Gość Polskiego Radia dla Zagranicy prof. Helena Krasowska, autorka drugiej części publikacji, zatytułowanej „Ludzie i język” dokonała nowatorskiej typologii gwar polskich na Bukowinie, a także zdiagnozowała przyczyny ich trwania oraz zaniku.
Badaczka podkreślała, że to był ostatni moment, w którym można jeszcze było uchwycić i opisać zmiany zachodzące w mowie polskiej na Bukowinie. Prof. Helena Krasowska dodaje, że poza naukowym podejściem do tego tematu ma stosunek emocjonalny. Urodziła się na Bukowinie i dzięki ojcu poznała polską gwarę, a dzięki mamie - rumuńską.
"To w czasach studenckich akademiccy wykładowcy, moi mistrzowie zainspirowali mnie do podjęcia badań wskazując, że należy badać tę gwarę, którą się posługujemy w domu" - mówi prof. Helena Krasowska z Instytutu Slawistyki PAN, w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz.