Jak poinformowała Magdalena Kubicka z waszyngtońskiego sztabu Orkiestry, w wirtualnej puszce jest już blisko 11 tysięcy dolarów, prawie dwa razy więcej niż przed rokiem. I to bez zliczenia puszek stacjonarnych, które są w czterech polskich sklepach w aglomeracji amerykańskiej stolicy. Dużą popularnością cieszą się - tak jak co roku – domowe pierogi.
Z powodu pandemii Covid-19 w Waszyngtonie nie było spotkań w klubach i restauracjach, ale Polacy chętnie oglądali relacje telewizyjne znad Wisły. - Formuła internetowa wszystkim przypadła do gustu, okazało się że jest łatwość licytowania i łatwość wpłacania pieniędzy - tłumaczy Kubicka. Na przyszłe lata zapowiada połączenie wirtualnego sposobu zbierania funduszy z tym tradycyjnym.
Orkiestra grała także w stanie New Jersey, gdzie w Trenton odbywa się finał wirtualny z koncertami i pokazami. W niedzielę można było odebrać wylicytowane przedmioty w sali Ambassador w Trenton, a w drive-through serwowane były pierogi, gulasz myśliwski, kiełbasy z grilla, zapiekanki oraz pączki.
Polonia nie odwołała zbórki
Polonia w Chicago i na nowojorskim Long Island nie odwołała zbiórki funduszy na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, mimo niecodziennych warunków spowodowanych restrykcjami związanymi z pandemią koronawirusa, jak też śnieżycami.
W Chicago orkiestra gra od 28 lat. Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się w sobotę w formie radiotonu przygotowanego przez sztab WOŚP wraz z radiem PolskiFM 92.7. Zbiórkę funduszy prowadzono także wirtualnie na kanale YouTube z klubu Sokół Riders, gdzie wystąpiły trzy zespoły.
Na licytację wystawiono gadżety z Polski, a także złote serduszka ufundowane przez lokalnych darczyńców. Serduszko nr 1, dar firmy Atlantis, osiągnęło kwotę 4800 dolarów.
Puszki w polonijnych firmach
W polonijnych biznesach rozmieszczono puszki WOŚP. Można też było przekazywać fundusze za pośrednictwem wirtualnej skarbonki na Facebook – WOSPChicago. W akcji uczestniczyło 170 wolontariuszy.
- W niedzielę nasi wolontariusze docierali do sklepów i zbierali puszki z pieniędzmi. Mieliśmy mieć też bieg na dystansie pięciu kilometrów, ale został odwołany, bo nasypało 20 cm śniegu. Z tego też względu przełożyliśmy na następny tydzień morsowanie - powiedział szef chicagowskiego sztabu WOŚP Andrzej Hryń.
Jak dodał, na podstawie niepełnych jeszcze danych spodziewa się, że zgromadzona w ciągu dwóch dni kwota na WOŚP przekroczy 100 tys. dolarów. Ostateczne rezultaty zbiórki, po przeliczeniu pieniędzy ze wszystkich puszek, będą znane pod koniec tygodnia.
Pokazy tańca na Long Island
Na nowojorskim Long Island orkiestra zagrała w niedzielę w siedzibie Carleton Hall w Islip. Wydarzeniu patronowała organizacja Polonia of Long Island Inc. Występowały m.in. dzieci ze szkół polonijnych i lokalnej szkoły tańca.
Ze względu na restrykcje epidemiczne w restauracji Carleton Hall rotacyjnie wymieniała się publiczność. Jednorazowo sala mogła pomieścić do 50 osób.
Wiceprezes Polonia of Long Island Marta Wesołowski oceniła, że frekwencja była duża. Tuż przed zakończeniem imprezy zgromadzona w trakcie licytacji kwota przekroczyła 20 tys. dolarów.
- Licytowaliśmy różne rzeczy od usług oferowanych przez kosmetyczki, makijaże, wielkie kosze walentynkowe i hulajnogi dla dzieci, obrazy, serduszka, gadżety WOŚP. Najwięcej, 1000 dolarów, uzyskaliśmy za replikę czerwonych okularów Jurka Owsiaka z jego podpisem - powiedziała Wesołowski.
Wirtualny finał w Toronto
W Toronto finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w tym roku wyłącznie wirtualnie; ze względu na pandemię nie było wolontariuszy zbierających pieniądze przed polskimi sklepami.
Na stronie WOŚP Kanada cały czas można było uczestniczyć w aukcji biżuterii, sztuki, a także usług. Wirtualny koncert finałowy odbył się w Toronto o godz. 17 czasu lokalnego i był transmitowany na stronie WOŚP Kanada.
Sztaby WOŚP na całym świecie
W tym roku zarejestrowano 79 sztabów zagranicznych WOŚP, m.in. z Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemiec, Francji, Rosji, Tanzanii, Australii, USA, Norwegii, Meksyku, Indonezji, Singapuru, Japonii czy Wietnamu, a także na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.
Zbierane w tym roku przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy środki mają być przekazane na oddziały laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
Hasło przewodnie tegorocznego wydarzenia to "Finał z głową". W związku z pandemią organizatorzy zrezygnowali z masowych wydarzeń i koncertów dla publiczności, a większość wydarzeń przenieśli do internetu.
PAP/dad