- Ten rok był chyba wyjątkowy dla nas wszystkich. Nie mieliśmy możliwości spotkać się, ale Polonia zawsze - mam nadzieję - odczuwała, że jesteśmy razem - powiedziała polskim dziennikarzom Ewelina Szyszkowa, prezes Domu Polskiego w Moskwie.
Spotkania Domu Polskiego odbywały się przez ostatni rok zdalnie. - Tęsknimy (za spotkaniami). Z drugiej strony, rozumiemy, że mimo że mamy możliwość szczepionek, to nie wszyscy są na to gotowi - tłumaczy szefowa Domu Polskiego. Tak więc, organizacja jeszcze nie decyduje się na spotkania w większym gronie, zwłaszcza z udziałem osób starszych.
Wykłady z literatury polskiej - tylko online
W formie online nadal odbywają się wykłady z literatury polskiej. - Robimy to nie tylko dla naszej Polonii, ale i dla innych organizacji narodowościowych w Moskwie. Zostaliśmy o to poproszeni przez władze miasta - powiedziała Szyszkowa.
Przez ostatni rok Dom Polski starał się w większym stopniu angażować młodzież, bo - jak mówi działaczka - organizacja działa już od 30 lat. Jest więc naturalne - zauważa - że członkowie Polonii, którzy wówczas byli bardzo twórczy i oddani tej idei, teraz już "potrzebują trochę odpoczynku".
Drobne upominki dla seniorów
- Dlatego ściągamy do nas młodych ludzi, którzy "dużo zrobili dla naszych seniorów" - mówi Szyszkowa. - Pod koniec roku zrozumieliśmy, że nie możemy zostawić naszych seniorów bez jakiejś moralnej opieki. Zrobiliśmy dla nich prezenty, swoimi siłami - prezenty świąteczne i prezenty słodkie: cukierki zakupione w Polsce. To dla nich było bardzo cenne - powiedziała działaczka.
Szefowa Domu Polskiego ma nadzieję, że młodzi ludzie okażą się "nie mniej utalentowani" od starszego pokolenia i "będą robić wszystko, by Polonia w Rosji rozwijała się".
Z inicjatywy ogólnorosyjskiej organizacji polonijnej - Kongresu Polaków w Rosji, została sprawowana w niedzielę w Moskwie msza święta w intencji Dnia Polonii i Święta Narodowego Trzeciego Maja. Polacy mieszkający w stolicy Rosji i Polonia zgromadzili się o godz. 13 czasu lokalnego (w południe w Polsce) w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP.
Życzenia dla innych polskich szkół na świecie
Szkoła Polska przy ambasadzie RP, gdzie uczą się dzieci z rodzin polsko-rosyjskich, polonijnych i z rodzin z Polski tymczasowo mieszkających w Moskwie, z okazji 2 maja bierze udział w akcji składania życzeń dla Polonii. Pozdrowienia i życzenia uczniowie szkoły kierują do innych polskich szkół za granicą - łącznie kilkunastu placówek - i dotrą one do adresatów 2 maja.
- Będą to życzenia z różnych stron świata, często w różnych językach - powiedziała kierownik szkoły Barbara Waliczko. Jak podkreśliła, "Polacy za granicą to siła i wspólnota", ludzie połączeni wspólnymi korzeniami.
Polacy w Petersburgu również świętowali
Z kolei w Petersburgu przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty obok pomnika Adama Mickiewicza i tablicy upamiętniającej biskupa Antoniego Maleckiego. Nasi rodacy mieszkający mieście nad Newą świętowali Dzień Polonii i Polaków za Granicą wspólnie z ambasadorem Krzysztofem Krajewskim i Konsulem Generalnym Grzegorzem Ślubowskim.
00:49 11054427_1.mp3 W Petersburgu przedstawiciele Polonii złożyli kwiaty obok pomnika Adama Mickiewicza i tablicy upamiętniającej biskupa Antoniego Maleckiego. Więcej na ten temat przygotował Maciej Jastrzębski (IAR)
PAP/IAR/dad