Redakcja Polska

"Solidarni z Libanem" - Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera Libańczyków

15.09.2021 12:23
Polska sekcja Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie wysyła dziś transport z pomocą humanitarną do Libanu.
Audio
  • Polska pomoc dla Libanu. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król (L), prezes IŁ Capital Igor Łukasik (2L), prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek (2P) oraz przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło (P) podczas konferencji pt. Solidarni z Libanem w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.
Prezes Polfy Tarchomin Jarosław Król (L), prezes IŁ Capital Igor Łukasik (2L), prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek (2P) oraz przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło (P) podczas konferencji pt. "Solidarni z Libanem" w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

- Na pokładzie samolotu będą m.in. leki oraz mleko w proszku. Pomoc jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację wielu mieszkańców Libanu spowodowaną wybuchem w Porcie w Bejrucie, trudnymi warunkami z powodu COVID-19 oraz niekorzystną sytuacją polityczną - podkreślił ksiądz profesor Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Oczy świata zwróciły się w stronę Libanu za sprawą potężnej eksplozji, do jakiej przed rokiem doszło w porcie w Bejrucie. Wybuch kosztował życie ponad 200 osób. Kilkaset tysięcy mieszkańców zostało pozbawionych dachu nad głową.

Tragedia, obok samego Bejrutu, dotknęła też jego okolice. W porcie magazynowano żywność i leki. Wszystko uległo zniszczeniu - zaznaczył ksiądz profesor Waldemar Cisło i zaapelował o pomoc. - Dziś na ulicach Bejrutu możemy zobaczyć głodujące dzieci, którym rodzice nie są w stanie kupić kromki chleba. Emigracja, ucieczka, beznadzieja. Chcemy temu zaradzić - podkreślał w trakcie konferencji w Centrum Prasowym PAP dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło. Uzasadniał, że nie można powtórzyć tego, co stało się z Irakiem, gdzie w 2003 roku było 1,5 mln chrześcijan. - Dziś przebywa ich tam mniej niż 100 tys., a liczba ta wciąż maleje - dodał.

Jednym z darczyńców, który włączył się w przygotowanie pomocy humanitarnej dla Libanu, jest Grupa PKP. W ubiegłym roku spółka przekazała PKWP środki na zakup 10 ton mleka w proszku. Prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek zaznaczyła, że PKP ofiarowuje w dalszym ciągu pomoc w zakresie artykułów spożywczych. - 80 procent Libańczyków żyje w nędzy. Jest to dla nas obraz przerażający, ale jednocześnie jest to sygnał, że tym ludziom trzeba pomóc. W tym roku ponawiamy tę dobrą praktykę. Ponownie przekazujemy 100 tys. zł na zakup mleka w proszku - podkreśliła prezes zarządu Fundacji Grupy PKP Katarzyna Kucharek.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie kieruje do Libanu pomoc na miejscu. Do tej pory PKWP przygotowało pięć transportów z pomocą humanitarną. Kolejny transport wylatuje dziś wieczorem. W przewóz towarów włącza się wojsko i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Od dziś pomoc dla Libanu można przekazać poprzez SMS o treści "Ratuję" na nr 72405. - To mała cegiełka, którą może dorzucić każdy - wyjaśnił ks. prof. Waldemar Cisło.

IAR/dad

"Moralność pani Dulskiej" w Chinach. Chińczycy czytają ulubione cytaty

14.09.2021 11:17

Miliard złotych dla polskich szkół. Minister edukacji ogłasza nowy projekt rządowy

15.09.2021 15:15
Miliard złotych na nowoczesny sprzęt trafi do polskich szkół - zapowiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, ogłaszając nowy rządowy program "Laboratoria przyszłości".