Redakcja Polska

Rok 2021 w życiu polskiej społeczności na Litwie

07.01.2022 14:53
Wyniki ostatniego spisu powszechnego na Litwie świadczą, że mniejszość polska stanowi ważną część litewskiego społeczeństwa - mówi sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy Czesław Okińczyc.
Audio
  • Rok 2021 w życiu polskiej społeczności na Litwie [posłuchaj]
  • Czesław Okińczyc, prawnik, Sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, prezes Radia "Znad Wilii", w rozmowie z Kamilem Zalewskim [posłuchaj]
Według danych z zeszłorocznego spisu powszechnego Polacy stanowią 6,5 proc. ogółu litewskiego społeczeństwa
Według danych z zeszłorocznego spisu powszechnego Polacy stanowią 6,5 proc. ogółu litewskiego społeczeństwaIrek Dorozański / Forum

W minionym roku władze w Wilnie zadeklarowały, że język polski będzie ponownie obowiązkowym przedmiotem na litewskiej maturze.

Według danych z zeszłorocznego spisu powszechnego Polacy stanowią 6,5 proc. ogółu litewskiego społeczeństwa i są w dalszym ciągu największą mniejszością w kraju. Czesław Okińczyc, prawnik, Sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy, prezes Radia "Znad Wilii", podkreśla, że społeczność polska jest bardzo aktywna. "Mamy szeroko rozwinięte szkolnictwo polskie, mamy dużo polskich organizacji, aktywną społeczność samorządową" - zaznacza.

Czesław Okińczyc przypomina, że Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin w wyborach parlamentarnych w 2020 roku nie przekroczyła pięcioprocentowego progu i wprowadziła do Sejmu trzech swoich posłów. Wcześniej Polacy mieli w parlamencie siedmiu deputowanych. Zdaniem Czesława Okińczyca przełożyło się to na mniejszą aktywność polskiej partii w litewskim parlamencie. "Jest trudniej, ale trzeba pracować nie tylko z opozycją, ale też z koalicją rządzącą. Przede wszystkim musimy zadbać o interes Polaków mieszkających na Litwie" - dodaje.

W ubiegłym roku okazało się, że język polski znowu będzie obowiązkowym przedmiotem na egzaminie maturalnym. W listopadzie w Wilnie wiceminister edukacji narodowej Tomasz Rzymkowski oraz wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk rozmawiali o tym z litewską minister edukacji i nauki Jurgitą Šiugždiniene. Wiceszefowa Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół Polski na Litwie "Macierz Szkolna" Krystyna Dzierżyńska mówi, że to bardzo dobra decyzja, ale brakuje w tej kwestii konkretów. "Obietnice są, ale nadal pozostaje to na płaszczyźnie dyskusji. Konsultujmy się, ale nie przeciągajmy tego, gdyż nie wpływa to pozytywnie na całą sytuację" - zwraca uwagę.

Aleksander Radczenko, doradca przewodniczącej litewskiego Sejmu Viktorii Čmilyte-Nielsen, zwraca uwagę, że przywrócenie matury z języka polskiego jest jednym z przykładów zmian na lepsze, jeśli chodzi o sytuację polskiej mniejszości. "Rządzący wsłuchują się w głos Polaków na Litwie. Mam nadzieję, że ten pozytywny klimat utrzyma się też w tym roku" - mówi Polskiemu Radiu.

IAR/ks

Na Łotwie uczczono pamięć polskich żołnierzy wyzwalających Dyneburg

03.01.2022 18:59
Na Łotwie z okazji 102. rocznicy wyzwolenia Dyneburga z rąk bolszewików uczczona została pamięć poległych podczas ofensywy żołnierzy. W oswobodzeniu miasta ważną rolę odegrali żołnierze Wojska Polskiego

Prezydent Litwy proponuje zniesienie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią

04.01.2022 12:24
Prezydent Gitanas Nauseda proponuje zniesienie stanu wyjątkowego na granicy Litwy z Białorusią, który w związku z nielegalną migracją obowiązuje tam od dwóch miesięcy. Twierdzi, że problem migracyjny został rozstrzygnięty

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wilna na Litwie i Mościsk na Ukrainie

06.01.2022 18:58
Mędrcy ze Wschodu, którzy tradycyjnie w święto Objawienia Pańskiego wyruszają spod Ostrej Bramy mierzą trzy metry wysokości.